A strandolást talán abból a szemszögből érdemes megközelíteni, hogy mennyire egészséges a bőrünknek a nap, mivel tápláljuk és védjük a leégéstől. Egy kis önbizalomnövelés és bőrgyógyászati tanácsok következnek.
Igazságtalannak tartjuk, hogy amíg a férfiak sörhassal és szőrösen is félistennek számítanak (a strandon is), a nőket rögtön az első fürdőruhás megjelenéskor „kilóra mérik” végig. Frusztrál bennünket, ha látszanak a striák, ha megereszkedett mellünk nem áll tökéletesen a melltartóban, ha narancsbőrünk van, és még sorolhatnánk. Pedig mindettől csak természetesek vagyunk, ugyan nem tökéletesek, de olyanok, mint a legtöbb nő.
A közelmúltban hatalmas botrányt váltott ki a híres magyar modell, Palvin Barbara legújabb fürdőruhás címlapfotója, amelyen igencsak nőies idomokkal jelent meg. Mi azt mondjuk,
Voltak, akik ducinak bélyegezték, mások úgy gondolták, alakja nem a fürdőruhás címlapokra való. Barbara a rosszmájúaknak csak annyit válaszolt, hogy már nem tizennyolc éves, és jól érzi magát a bőrében. És igen, ez a kulcsszó! Testünket – annak természetes változásait figyelembe véve – elsősorban saját adottságainkhoz mérten érdemes alakítani, de főként elfogadni.
Bőrhibák a strandon
A reklámokban és a magazinokban kizárólag hableány alkatú nőket láthatunk, így nehéz megemészteni, hogy nagyon kevesen tudunk olyanok lenni, mint a címlaplányok. Abban is biztosak vagyunk, hogy ezek a nők pont olyan „húsból” vannak, mint mi, és hasonló problémákkal is küzdenek, csak a képeken a legjobb formájukat látjuk, hiszen egy egész stáb, sminkesek, fodrászok, stylistok, profi fotósok leplezik a gyengeségeiket.
A nők többsége a két legnagyobb ellenségnek a már fentebb említett striát és a narancsbőrt tartja. Sajnos csak nagyon nehezen lehet tőlük megszabadulni, de mindkettőre kínálnak megoldásokat a szakemberek. Stria a hirtelen növekedés vagy hízás során alakulhat ki, leggyakrabban a terhesség utolsó két hónapjában, amikor a bőr már nem bírja a hirtelen változást, és elszakad. A stria nem tüntethető el teljesen, de nem kell kétségbe esni, mert krémekkel, méregtelenítéssel, megfelelő táplálkozással és vízfogyasztással nagyon sokat lehet rajta segíteni.
Ugyanezeket a módszereket lehet alkalmazni a narancsbőrnél is, de ebben az esetben az sem mindegy, hány éves az ember lánya, és milyen mértékű az a fránya narancsbőr. Ha már évek óta ott van a combon, fenéken, akkor nem elég a masszázs, vagy egy-két krém, hanem komoly életmódváltásra van szükség. Az egészséges életmód egyébként minden életkorban kifizetődő, és nemcsak a narancsbőr miatt.
• igyál sok ásványvizet, hogy a salakanyagok könnyebben kiürüljenek a szervezetedből
• ne fogyassz sok cukrot és fehér lisztet
• egyél sok zöldséget
• kerüld az adalékanyagokat, az alkoholt, a cigarettát és a kávét
• mozogj rendszeresen
• tarts tisztító napokat, és szaunázni is menj el
A bőrünk és a nap
Stria és narancsbőr ide vagy oda, azért huzamosabb ideig még egy nő sem maradt otthon strandolás helyett. Hiszen mindannyian szeretünk a vízparton kikapcsolódni, s ha már ott vagyunk, mindent megteszünk azért, hogy szépen lebarnuljunk. Dr. Orosz-Fekete Eszter kézdivásárhelyi bőrgyógyász azt mondja, az a legfontosabb, hogy a leégéstől védjük a bőrünket. „Ha tudatosan és fokozatosan barnulunk, azzal nincs semmi baj. Viszont nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy egy nap alatt szeretnének csokibarnák lenni, ami igazából el sem érhető, és a bőrünknek is káros a folyamatos napozás” – hívja fel a figyelmet a bőrgyógyász.
Nyáron bevezetésként minden nap egy fél órát-órát napozzunk, és tartsuk be, hogy 12 és 15 óra között ne legyünk a tűző napsütésen.
„Mindenki maga tudja, hogy milyen hamar ég le, hiszen szó szerint tapasztalja saját bőrén. Van, aki húsz percig bírja, van aki tíz perc után már megpirul” – mondja az orvos. Sem a napozást, sem a szoláriumozást nem szabad túlzásba vinni, hívja fel a figyelmet a szakember, mert egy leégés következménye akár örökre megmaradhat.
Rendkívül fontos a megfelelő napfényvédő használata, vásároljunk minőségi krémet, lehetőleg gyógyszertárból, mert azokat jobban ellenőrzik, nyomatékosít az orvos. Ma már egyébként természetes alapanyagú fényvédőket is lehet kapni.
Hiába írja a krém, olaj flakonján, hogy csak egy bizonyos időn keresztül véd, sokszor elfelejtjük, ráadásul izzadunk, törölközünk, így csökkentjük a védőképességét. Az erős napsütésben az utánpótlás kötelező, a legjobb krémek sem hatnak két-három óránál tovább. Azt mondom, hogy legalább négyszer kenjük be magunkat” – javasolja a bőrgyógyász.
Ha sokat napozunk, bőrrákosok leszünk?
Nem! – mondja határozottan a szakember, és arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyajegyek leragasztása is túlzás. Ha eltakarjuk az anyajegyet, traumatizáljuk. Sokkal egyszerűbb egy pötty napvédőt rátenni.
A pikkelysömör (pszoriázis) vagy a pattanás kifejezetten gyógyul a naptól, a bőrgombánál (pitiriazis versicolor) viszont a fertőzött bőrfelület nem fog lebarnulni, ez pedig zavarhatja a nőket – tér ki a részletekre dr. Orosz-Fekete Eszter. „A bőrráknak számos kiváltó oka van, az egyik valóban lehet a nap is. A napnak ugyanis vannak jó és rossz hatásai. Akad, aki életében egyszer ég le, és rákos lesz, mert egy anyajegye elburjánzik, és van olyan ember, aki nyaranta leég, mégsem lesz rákos a bőre” – mondja.
A bőrrák egyébként bármilyen formában megjelenhet, nem csak anyajegyből indulhat ki. A napnak kitett felületeken jóindulatú bőrdaganatok is megjelenhetnek, amelyek csak akkor rákosodnak el, ha nem kezeljük időben és megfelelően.
Mit tegyünk, ha mégis leégünk?
Vonuljunk el a napról, ez az első szabály. Utána hidratáljuk magunkat és a bőrünket. Dr. Orosz-Fekete Eszter szerint fontos felmérni, hogy milyen szintű a leégés, mert ha már hólyagok is látszanak, akkor másodfokú égésről beszélünk, ebben az esetben érdemes szakorvoshoz fordulni. Ilyenkor a bőrünk védőrétege sérül, és a hólyagok miatt nagy a fertőzés kockázata.
Ha jótanácsaink, érveink után is úgy gondolja a kedves női olvasó, hogy testét nem mutogatja a strandon, váltson életmódot, kezdjen egy egészséges, jól felépített diétába, mozogjon, és a következő nyáron már büszkén bújhat bele fürdőruhájába. Mindenesetre egy kis narancsbőr vagy stria miatt ne mondjunk le a napfürdőzés öröméről!
korábban írtuk

Kence: Fényvédelem – Mit? Mennyit? Hogyan? (VIDEÓVAL)
Bár rengeteg fél- és hamis információt olvasni a világhálón, a szakemberek, azaz a bőrgyógyászok határozottan állítják: a fényvédelem nem opcionális. Ezt én is így gondolom.