Lukácsi Katalin: Jogunk van másképp csinálni

Tetszik nekem, hogy az idei, 2024-es emberi jogok napjának témája: „A mi jogaink, a mi jövőnk, most azonnal”. Kiváltképp a „most azonnal” tetszik. Valahogy – mint sok más esetben – úgy érezzük, hogy ráérünk arra még. Csakhogy a jogok esetében kiemelten fontos, hogy minden nap gyakoroljuk, élvezzük, amit nyújtanak számunkra, ugyanakkor senkit se akadályozzunk abban, hogy ugyanezt tegye.

Fotó: Illusztráció: Pixabay

Sok esetben viszonylag könnyen megy, hogy éljünk saját jogainkkal, az azonban kihívás, hogy elismerjük a másokét, és még tiszteletben is tartsuk azokat. Pedig mások jogainak tiszteletben tartása kiindulópontja, sőt, akár garanciája lehet annak, hogy ugyanazt kapjuk. Rajtunk múlik, hogy az emberi jogok csupán elvont fogalmak maradnak, vagy működtetjük őket, oda-vissza, kölcsönösen. Így válik a jog feladattá is egyben. Személyes felelősséggé. Mert

ahogy ma élek a jogaimmal, ahogy ma tiszteletben tartom mások jogait, azt adom át a környezetemnek, a következő generációknak, akik az én jövőmet alakítják.

Egyszerű ez, mint az egyszeregy: viselkedjünk úgy, ahogy másoktól elvárjuk, hogy viselkedjenek velünk. Jogunk van hozzá. Éljünk vele! Talán ezzel lehetne a legszebben ünnepelni azt, hogy ma már alapvető emberi jogaink gyakorlása természetes.

Nagymamám azzal az örök fájdalommal hunyta le a szemét, hogy nem tanulhatott tovább, fiútestvéreivel ellentétben. Évtizedek múltak el úgy, hogy az iskolában a magyar anyanyelvű tanárok román nyelven tanítottak magyar diákoknak. Sokan élnek közöttünk, akiket a legnagyobb titokban kereszteltek meg. Ma elképzelhetetlen, hogy ne mi rendelkezzünk a saját testünk felett, legyen szó a kinézetünkről, abortuszról vagy más orvosi beavatkozásokról. A bőség zavarával küzdünk, ha tanulási lehetőségekről, vásárlásról, úti célokról és még ki tudja, mi mindenről van szó…

A „most azonnal” arra is utal, hogy a jelenlegi döntéseink hosszú távú következményekkel járnak.

Rajtunk múlik, hogy a következő generációk milyen kihívásokkal szembesülhetnek, legyen szó szabadságról, társadalmi egyenlőtlenségekről, (politikai) szabadságjogokról vagy a szélsőségek jelenlétéről.

Értem én, hogy a mindennapok mókuskerekében már nem jut energiánk ezen gondolkozni, pedig, ha tudatában lennénk a helyzet komolyságának, súlyosságának, a mentalitásváltás időszerűségének, hogy igenis, rajtunk múlik, ne várjunk másra, talán aktívabban részt vennénk az iskolai szülőbizottságokban, a szavazásokon, a munkaközösségekben, a lakástulajdonosi társulásokban, a szakmai fórumokon és más közösségekben.

A „most azonnal” jelen van az életünkben, csak másképp. Mi, nők, ha már lehetőségünk van rá – és jogunk is van hozzá –, mindent most azonnal akarunk: boldog családot, karriert, egészséget, kényelmes lakhelyet, zökkenőmentes háztartást, teljes értékű kapcsolatokat… Csakhogy ez nem így működik:

nem lehet mindent egyszerre. Vagy lehet, csak más minőségben, mint ahogyan azt megálmodtuk.

Szenvedhetünk, belehalhatunk a nagy akarásba minden nap, de akár el is fogadhatnánk azt, hogy mindez csak szerre valósulhat meg. Mert életünk akármelyik területe vesz igénybe intenzívebben, elvonunk időt, energiát más területekről.

Azoknak, akik szenvednek a mindent azonnal szemlélettől, segíthet, ha átgondolják, hogy mikor minek van itt az ideje, akár napszakokra bontva. Véleményem szerint lehet karriert építeni úgy, hogy közben gyereket nevelünk. Csak más a ritmus.

Elődeink kiharcolták számunkra, hogy mindent is megtehessünk, esély- és jogegyenlőségnek örvendhetnénk, ha éppen nem szakadnánk bele.

Igen, a jogok gyakorlása ezzel is jár(hat). Ebben is kell a tudatosság. Jogunk van eldönteni, hogy mi a fontosabb, mi az égetőbb, mit szeretnénk. Jogunk van másképp csinálni. Jogunk van a magunk útját járni, és közben hagyni, hogy mások is ezt tegyék. Most azonnal.

korábban írtuk

Magyari Tekla: Fényt és megállókat kérek – Decemberi lapajánló
Magyari Tekla: Fényt és megállókat kérek – Decemberi lapajánló

Advent első vasárnapja volt. Önállósodó gyermekem első adventje. Amióta megszületett, csak nagyon ritkán dolgozom hétvégeken, de szorított a határidő, már szombaton kigondoltam, hogy vasárnap délután „kiveszek” két óra szabadságot tőle, haladnom kellett.