Máthé Melinda: A zene ünnep

Mély tónusú, masszívan komor hangzásokkal indít, rögtön valami ősfélelembe bugyolálja a lelket. Hol a fúvósok, hol a vonósok kerülnek előtérbe, egymásnak mintegy válaszolgatva, hol játékosan könnyed, hol kőszerűen tömör dallamvonulatokkal, aztán zongorafutamok „vágtatnak” át a hangzó térben. Fenséges muzsika, felemel, leenged, felemel, elenged, felemel, kienged. Szorít és feszít. A zsoltáros egyszerűség tiszta csendülése váltakozik a dübörgően súlyos dallammal. Tizenöt perc lélekállapot, a lélek különös állapota. Ennyi Liszt Ferenc Haláltánca.

Buonamico Buffalmacco: A halál diadala Fotó: Máthé Melinda

Koncertélmény. Érzelmi kavalkád, jól meg tud hordozni a zene önnön poklainkban és teremtett édenkertjeinkben. A zene értelmezése ugyanolyan szabad, mint bármely más művészeti ágé. Jó, ha vannak (szakmai) fogalmaink az interpretációra, de itt ez nem fontos. Minden üzenet érvényes. A lényeg a párbeszéd, a kérdések, amelyeket az adott mű feltesz az olvasónak, a szemlélőnek, a hallgatónak. Egyébként

a befogadó aktuális érzelmi státusza a talaj, amibe beleszivárog a művészet „esője”, legyen az film, színházi előadás, vers, próza vagy képzőművészeti alkotás.

Jelen esetben épp zene. Ebből fakad aztán, hogy egyesek egy másik dimenzióba kerülnek, finom kis transzba esnek, másokat pedig elkerül a katarzis, nem érintődnek meg. Nem termékenyül meg lelkük talaja. Majd máskor, majd mástól. Ez teljesen természetes folyamat.

Haláltánc: Hol a tánc? Táncmuzsika ez? Ki táncol kivel? Kegyetlen pörgetés. Hát persze: a haláltánc, a pestisjárványok szülte motívum, a halál előtt mind egyenlőek vagyunk – gondolta a középkor embere a halál tömény jelenlétében. A csontváz-táncos mindekit, válogatás nélkül táncra kért, és átröpített, oda, a másik oldalra. „Véred kiontott harmatával, irgalmazz nekünk, Jézus Herceg!” – hangzik (fel bennem) Villon híres sora a Haláltánc-balladából.

Kontrasztok: játék, tánc – gyász, halál. Kint-bent, a muzsika elfeledteti a színpad és a terem szürke, kopott falait, átlényegül minden,

mindenki szép, aki zenél, mindenki szép, aki hallgatja, hát hogyne, amikor az Ég univerzális nyelve, a zene sugallja az üzenetet,

és ott, hirtelen egy pillanatra érthetővé válik valami a lényegből, az elveszett paradicsom érzéséből, és „felzúgnak a hamuszín egek”, és nagypénteki elveszettségünk után rögtön a húsvéti fény is feldereng. Kit érdekel már abban a szentséges pillanatban a földi küszködésünk súlya, a holnap gondja, félelmeink, jogos haragunk, veszteségeink sora?! Mindent elfed a parázsló hangzás, egyeseknél bizonyára. Másoknál épp nem. Nálam most biztos. Ilyen ez.

Liszt Haláltáncát a pisai nagy temető falán található, A halál diadala című grandiózus freskó ihlette.

Amikor nemrég a maga valóságában csodáltam, még nem tudtam, hogy a zeneszerző is elámult a falfestmény láttán. Így érnek össze a világ dolgai. És most a zenében találkozunk. A festmény középpontjában a Halál van, aki az élet hívságait jelképező fiatal lányokat szemléli, az égben angyalok, balra fent imádkozó remeték láthatók. Bal oldalon a három élő és a három halott. A haláltól megrémülőket Szent Makárius figyelmezteti a földi élet mulandóságára. A zenemű gregorián dallamra épül, alapja a Dies iræ, szövege az utolsó ítéletről szól. Megjegyezhető tudnivalók.

Dies iræ: a harag napja. Ki haragszik kire? Az Ég a földre? Én kire? Te kire? Ki ránk? Hová visz a haragunk útja? Mi Atyánk, melyik ajtón menjünk be?

A „sötét” középkor embere remegve hitt, a girlandos, neon-, led- és spotlámpás 21. századé hisz-e bármiben még?

Haláltánc, húsvét előtti, böjti időszakban. Léböjt, időszakos böjt, böjtök. Szép testben szép a lélek? Megszépül? A lélek is szívesebben van a szép testben? A lélek alakul a testhez, vagy a test a lélekhez? Mit böjtölsz ki? Meglesz annak a böjtje! De minek? A böjt egy lelki mozdulat, de hová is fordul a lélek? Van-e öröm a böjtben? A böjt szabadulásvágy. Méregtelenítés. Mit méregtelenítünk ki? A méregfogat, a méregzsákokat?

Negyven keserves nap. Negyven nap sóvárgás. Étel-sóvárgás, élet-sóvárgás. Negyven napnyi fény-remény, én-remény.

Nagypéntek karmazsinpiros, mint a bűn, és fekete, mint a halál. Húsvét színe a tündöklő arany, mint a bűnbocsánat, és zöld, mint a szabadulás. Mire várunk, mire várakozunk? (Már rég egy másik művet játszik a zenekar.)

Virágvasárnap, nagypéntek, húsvét. Az emberi élet három alapkonstrukciója: saját kis életünk dicsőséges ünnepei, apró(bb) halálaink és fel-feltámadásaink rendszere. Hiszen bármi is történjen, végső várakozásaink arra a bizonyos nagypéntek utáni HARMADIK napra irányulnak – jelképesen – Et resurrexit tertia die. Hogy

terheinkből kiegyenesedve, az igazsághoz, a szeretethez és önmagunkhoz méltóbban élhessünk.

Liszt Haláltánca „Fokoz, ellenpontoz. A gregorián dallamot kifinomultan használja… Liszt mesteri módon variálja és mind erőteljesebb zenekari közreműködés közepette bontja ki az új dallamot, romantikus hangzású fortéval zárul a Haláltánc” – mondják a szakavatottak. A záróakkord előtt hirtelen ez is előkerül.

Babits Mihály 1916-ban, Húsvét előtt, elcsukló hanggal írja meg:

„…akárki,

ki először mondja ki azt a szót,

ki először el meri mondani,

kiáltani, bátor, bátor,

azt a varázsszót, százezerek

várta lélekzetadó szent

embermegváltó, visszaadó,

nemzetmegmentő, kapunyitó,

szabadító drága szót,

hogy elég! hogy elég! elég volt!


hogy béke! béke!

béke! béke már!

Legyen vége már!

…szegény nép reméljen.

Szóljanak a harangok,

szóljon allelujja!...


Aki halott, megbocsát,

ragyog az ég sátra,…

Ki a bűnös, ne kérdjük,

ültessünk virágot,

szeressük és megértsük

az egész világot…”

Tizenöt percnyi idő alatt a zene kioldja a lélek és az elme lerakódásait. A zene ünnep.

Milyen más, ha hallgatjuk, nem csak a háttérben hangzó hangulatfokozó, hanem kiemelt esemény a zenével való találkozás.

Mire a gondolataim végére érek, tapsolnak, a koncert teljességgel véget ért, én még mindig a haláltánccal bíbelődöm. Ha minden egyéni értelmezés érvényes, akkor ez is. Azt hallom, hogy nincs módunkban egyebet tenni, mint belelágyulni az élet, a mindenség ölelésébe. Húsvét előtt és húsvét után is.

korábban írtuk

Tányéron a feltámadás: a hagymás báránymájtól a keleties báránybordáig
Tányéron a feltámadás: a hagymás báránymájtól a keleties báránybordáig

Húsvét közeledtével Erdély-szerte sok családban kerül bárány az asztalra. A fiatal, tejes bárányok legtöbbször húsvétra lesznek igazán finomak. De a bárány mint étel szimbolikus jelentéssel is bír: Jézust, az ártatlanságot és a feltámadást is jelképezi.