Villáminterjú Bartha Krisztinával: Idegesítően nyugodt tudok lenni

Két doktori fokozatos szexuál- és pszichoterapeuta, kisgyermekes édesanya, tréner, tanár, és nem utolsó sorban végtelenül precíz szerzőnk, aki gondos maximalizmussal és hiánypótló szókimondással ír hónapról hónapra, párkapcsolati és szexuális problémákról. Tudatosító munkáját nagyon nagyra tartjuk, ám mindeddig mégsem meséltettük önmagáról. Már az is sokat elmond róla, ahogyan a Proust-féle kérdésekre válaszol.

Fotó: Bartha Krisztina archívuma

– Hogyan indul a reggeled?

– Kisgyerekes üzemmódban. Általában pár perccel korábban ébredek csak a kisfiamnál, mert nem vagyok pacsirta alkat, aztán indul a reggeli rutin. Az ovis búcsúzkodás után szokott lenni kb. fél órám, amíg beérek az egyetemre vagy a kabinetbe. Ilyenkor rendezem a gondolataimat, és lélekben felkészülök az előttem álló napra.

– Mi a legjellegzetesebb tulajdonságod?

– Talán az, hogy nagyon nehéz kihozni a sodromból. Egy temperamentumosabb személy számára akár idegesítően is nyugodt tudok lenni.

– Miben tartod magad a leginkább különcnek?

– A diplomahalmozásban (kacag). Két doktori fokozattal rendelkezem (alkalmazott nyelvészetből és kognitív pszichológiából), harmadik nem lesz, de tanulni szeretnék majd még, amikor a kisfiam egy picit nagyobb lesz.

– Mi a kedvenc folyamatod?

– Látni a kisfiamat a felnövekedésének a folyamatában. Most 3 éves, és bár hiányzik olykor a babaillat, be kell vallanom, hogy az elmúlt egy-másfél év sokkal élvezetesebb volt számomra, mint az azt megelőző időszakok.

Látni, ahogy kibontakozik a személyisége, ahogy kíváncsian rácsodálkozik a világra, együtt nevetni egy viccen, megtalálni a megfelelő válaszokat minden elhangzó kérdésére, megtapasztalni a gyermeki bölcsességét, egyszerűen lenyűgöző számomra.

– Hát a legnagyobb dolog, amit elértél?

– Szakmailag megvalósítottam minden gyermekkori, fiatalkori álmomat. Egyszerre dolgozhatok pszichoterapeutaként és egyetemi oktatóként, tréningeket tartok, és írok tudományos és tudománynépszerűsítő műfajban is. Iszonyú hálás vagyok azért, hogy ez megadatott.

– Melyik élő személyt tiszteled a leginkább?

– Nem tudok egyetlen személyt kiemelni, mert rengeteg olyan ember van, akiket tisztelek egy-egy tulajdonságáért, felnézek rá azért, amit elért, vagy egyszerűen csak példaértékű számomra az élet, amit él.

Van például néhány középiskolai tanárom, akikre ennyi év távlatából is felnézek, sokat tanultam tőlük a pedagógusi hivatásról.

Mindemellett tisztelem azokat, akik belevágnak egy terápiás folyamatba. Tisztelem őket a bátorságuk miatt, és azért, mert hajlandóak a változásra.

– Mi a legbecsesebb kincsed?

– A telefonomban felhalmozott fotók (bár nincs sok időm nézegetni őket) és az ezekhez kapcsolódó emlékek. Alapbeállítottságom szerint hajlamos vagyok a nosztalgiázásra, de próbálom ezt a tulajdonságomat fékezni, és a jelenben tartani a figyelmemet.

– És a legkedvesebb időtöltésed?

– Gyerekkoromtól kezdve az olvasás. Többnyire párhuzamosan olvasok, régebben szépirodalmat és szakmai könyveket váltogattam, mostanában – nem véletlenül – átkerült a fókuszom a gyermeknevelési kiadványokra. És

felfedeztem, hogy milyen zseniálisak a kortárs gyermekírók. Nagyon szeretem a vizet, így az úszás lenne a másik kedvenc időtöltésem,

amire mostanában azonban nem tudok időt szánni.

– A legnagyobb félelmed?

– Sokféle aggodalom és félelem van bennem a gyerekemmel kapcsolatban. Ez, azt hiszem, a szülői sorsunkhoz tartozik, s aztán az a jó, ha tudunk velük mit kezdeni. Igyekszem hamar visszabillenteni magam a jelenbe ilyenkor, és élvezni azt, ami éppen van és jól van.

– Mit bánsz a legjobban?

– Az életem fontos döntéseit nem bántam meg. Vannak történetek, kisebb fordulópontok, amikor lehettem volna bölcsebb, eljárhattam volna másképp is. Egy biztos: az ilyen helyzetekben az akkori legjobb tudásom szerint cselekedtem.

Hiszek abban, hogy a hibák azért vannak, hogy fejlődni tudjunk általuk, és az, hogy egyes dolgokat ma már másképp tennék, éppen azért lehetséges, mert időközben tapasztaltabb lettem, jobb a rálátásom bizonyos élethelyzetekre.

Bánni szoktam, amikor egy-egy helyzetben nem tudok kellő önazonossággal és kellő higgadtsággal kiállni az érdekeimért, az értékeimért. A határaim tartása talán a legnagyobb önismereti témám, amivel minden nap van dolgom.

– Mikor és hol voltál a legboldogabb?

– Ez nem is kérdés: amikor a műtőben meghallottam, majd megláttam a kisfiamat.

korábban írtuk

Székely Kinga Réka: Asszonylét. Magányosan
Székely Kinga Réka: Asszonylét. Magányosan

Jövő szombaton találkozunk. Tudta, hogy nem fog elmenni. Mégis ígérte. Elbűvölte a férfi szeméből sugárzó magabiztosság és a letagadhatatlan sóvárgás. Ami hiányzott a férjéből, benne volt az udvarlóban. Küzdeni akarás, erő és a csak reá háruló figyelem.