Paradicsomi gyümölcs: variációk fügére

Miközben fügét válogatok a boltban, mediterrán tájak lebegnek lelki szemeim előtt: árnyat adó fügefák, tele érett és éretlen gyümölccsel, hatalmas, ruhának is beillő levelekkel. A mézédes gyümölcsök ott hevernek a földön, az utak mentén, képtelenség mindeniket felszedni, megmenteni. A szétnyílt gyümölcsökben ezernyi mag hirdeti a túlélést, a termékenységet, nem véletlen, hogy a füge az egyik legerotikusabbnak számító gyümölcsünk.

A füge - a gyümölcs, a fa és a levél egyaránt - szimbolikája a régmúltba vezet. A Biblia által leggyakrabban emlegetett gyümölcs. Fáját az élet fájának is tartják, levelének pedig fontos szerepe volt a Paradicsomból való kiűzetés során. A rómaiak a fügefát a három szent növény egyikeként tartják számon (az olajfa és a szőlő mellett), Buddha pedig szintén egy fügefa alatt világosodott meg. A helyet azóta is szent helyként tisztelik Indiában.

Mifelénk egzotikusnak számít a füge, de nyár végén, ősz elején szívesen vásároljuk, fogyasztjuk. 

Szerencsésebbek saját fügefájukról szüretelnek. Mint minden gyümölcs, nyersen a legértékesebb, bár az aszalt füge is igazi ínyencség. A fügefa gyümölcse sok rostot tartalmaz, ezáltal segíti az emésztést. Ismertek szív- és érvédő tulajdonságai, rákmegelőző hatása és egyes kutatások szerint a fügekivonat csökkenti a vércukorszintet is. A füge antioxidánsokban és kalciumban is gazdag, így hozzájárul az általános egészséghez, valamint a csontok egészségéhez is. A gyümölcs fogyasztása jót tesz a bőrünknek, a hajunknak, így tulajdonképpen 

minden amellett szól, hogy fogyasszunk fügét, amikor csak tehetjük.

Sokféle ételt különlegessé varázsolhatunk fügével. Például készíthetünk egy izgalmas salátát sült karfiollal. A sült karfiol önmagában is ízgazdag, szinte össze sem hasonlítható a főtt vagy párolt változattal. Miközben fügét, fetát, balzsamecetet és mézet adok hozzá, folyamatosan az egyensúlyt keresem. Ahogy az ízekben, úgy az életben is. A különbség csak az, hogy az életben nem mindig vannak kézügyben a hozzávalók.

Vagy ott van a pinsa. Ez a pizzafajta ránézésre talán csak formájában különbözik az általunk ismert pizzától, de gyökerei régebbre nyúlnak vissza. Eleve többféle lisztet használnak a tésztájához, paradicsomszósz helyett pedig most karamellizált hagyma és füge került a tetejére. A fügéhez nagyon talál a sonka, ezért húsevőknek feltétlen tegyünk az asztalra, hogy kedvükre gazdagítsák a pinsájukat. Ha pedig sütit sütnénk, ki ne hagyjuk a fordított, fügés változatot, amelyet a karamellizálódott méz tesz szaftossá és ellenállhatatlanná. 

Míg esszük, azt hihetjük, hogy még nem űzettünk ki a Paradicsomból, 

nincs szükség fügefalevélre és fürdőszobamérlegre… Fügét válogatok a boltban. A mediterrán tájakról a konyhámba vitt a képzeletem. Nem panaszkodhatok, igazán jó hely az is!

Sült karfiolsaláta fügével, fetával

Hozzávalók: 1 kis fej karfiol, 1 fej lila hagyma, só, bors, olívaolaj, 8 füge, 5 dkg feta, 1 marék pisztácia, petrezselyemzöld, balzsamecet, 1 evőkanál méz

Elkészítése: A karfiolt és a hagymát megpucoljuk. A karfiolt rózsáira szedjük, ha nagyobbak, félbevágjuk. A hagymát felszeleteljük. A karfiolt és a hagymát sütőedénybe tesszük, olívaolajjal meglocsoljuk. Sózzuk, borsozzuk, és 200 fokos sütőben megsütjük. Hagyjuk legalább langyosra hűlni, majd összeállítjuk a salátát: egy nagyobb tányéron elrendezzük a sült karfiolt és hagymát. Rárakjuk a félbe/negyedbe vágott fügét, rámorzsoljuk a fetát. Megszórjuk pisztáciával, petrezselyemzölddel, meglocsoljuk balzsamecettel és mézzel.

Pinsa fügével, karamellizált hagymával

Hozzávalók:

A pinsához:35 dkg búzaliszt, 10 dkg rozsliszt, 7 dkg kukoricaliszt, 7 dkg rizsliszt, 7 g szárított élesztő, 3 dl langyos víz, 2 evőkanál olívaolaj, 1 teáskanál cukor, 1 teáskanál só

A karamellizált hagymához: 6 fej hagyma, 1/2 dl olaj, só, bors

A tetejére: 4-8 füge, szárított sonka, bazsalikom, ehető virágok (borágó, körömvirág)

Elkészítése: Az élesztőt a langyos vízben, amelybe belekevertük a cukrot, felfuttatjuk. A négyféle lisztet összekeverjük. Hozzáadjuk a sót, az olívaolajat. Belekeverjük a felfutott élesztőt, és kb. 10 perc alatt szépen kidagasztjuk. Letakarjuk, és meleg helyen duplájára kelesztjük. Közben a hagymát megpucoljuk, szeleteljük. Forró olajban megpirítjuk, majd sózzuk, és lassú tűzön, időnként kavargatva, sötét aranybarnára karamellizáljuk. Néha kevés vizet adunk hozzá. A végén borsozzuk. A pinsatésztát négy részre osztjuk. Kézzel mindeniket hosszúkásra formázzuk. Sütőedényre tesszük, kb. 15 percig kelesztjük. Rárakjuk a karamellizált hagymát és a fügeszeleteket. 220 fokos sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük. Tálalásnál bazsalikomot, ehető virágokat, a húsevőknek pedig sonkaszeleteket rakunk a pinsára.

Fügés-mézes fordított sütemény

Hozzávalók: 4 dkg vaj, 10 dkg méz, 5-6 db füge, 20 dkg vaj, 15 dkg cukor, 4 tojás, 1 citrom, 15 dkg liszt, 1 evőkanál sütőpor, ½ dl joghurt

Elkészítése: A fügét vékonyan felszeleteljük. Egy közepes tepsibe öntjük a mézet, és a sütőben hagyjuk kissé karamellizálódni. Elrendezzük benne a fügeszeleteket. A vajat a cukorral krémesre kavarjuk. Egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd a lisztet, amelyben elkavartuk a sütőport. Belereszeljük egy citrom héját, és belefacsarjuk a levét. A tojások fehérjéből habot verünk, óvatosan a tésztához vegyítjük. A joghurttal lazítjuk. A tésztát a fügés alapra öntjük, elsimítjuk. 180 fokos sütőben 40 perc alatt megsütjük. Miután kivettük a sütőből, várunk néhány percet, majd kiborítjuk, hogy a gyümölcsös fele kerüljön felül. Tetszés szerint szeleteljük, mentalevéllel díszítve tálaljuk.

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro gasztroblog 

korábban írtuk

Borbély Zsolt Attila étteremkritikus: Remek tesztétel a kacsa, a bárány, a harcsa
Borbély Zsolt Attila étteremkritikus: Remek tesztétel a kacsa, a bárány, a harcsa

Malacfül és borjúmirigy, tokhal, békacomb és távol-keleti pacal – csak néhány (t)étel Borbély Zsolt Attila mindennapos munkájából. Az Aradon élő étteremkritikus a kilencvenes évek eleje óta járja a Kárpát-medence éttermeit, és következetesen jegyzi is az ott tapasztaltakat: kritikái és ajánlásai a világhálón is megtalálhatóak. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. szeptemberi lapszámában jelent meg.)