A merevedési zavar az a jelenség, amikor egy férfi tartósan képtelen erekció elérésére vagy ennek fenntartására. A legújabb felmérések szerint a férfiak 86 százaléka tapasztalt már ilyen jellegű problémát. Átlagosan a férfiak 10 százaléka küzd huzamosabb ideig erekciós zavarral, többnyire életük későbbi szakaszában. Míg a 40 éves korosztályra nagyjából 5 százalékban jellemző a merevedési zavar, a 70 éves korosztályban az arány már 15 százalékos vagy ennél is magasabb. Egy kutatás eredményei szerint
csupán az esetek 5 százalékában állnak biológiai okok a zavar hátterében, 10 százalékban szociokulturális nehézség, míg az összes többi esetben keverednek az okok.
Ahogy a legtöbb szexuális problémánál, úgy ebben az esetben is állhatnak a háttérben egészségügyi okok. A vezető orvosi ok, amelynek tünete a merevedési nehézség, a szív- és érrendszeri megbetegedés. A merevedési zavarok szexuálterápiás kezelése előtt mindenképpen szükség van egy alapos orvosi kivizsgálásra, ugyanis sokszor az erekciós zavar az első tünete egy komoly egészségügyi problémának. Egy tanulmány szerint a merevedési zavar a szív- és érrendszeri megbetegedések első tüneteként már két évvel korábban megjelenik, mint a specifikus tünetek. Ezért
minden olyan esetben, amikor huzamosabb ideig fennáll a merevedési zavar, a belgyógyászati kivizsgálás nemcsak indokolt, de akár életmentő is lehet,
mert komoly krónikus megbetegedésre derülhet fény a szexuális nehézség által. Állhat még a háttérben cukorbetegség, idegrendszeri gondok, szklerózis multiplex, májbetegségek, veseelégtelenség is. Kisebb arányban a probléma forrása hormonális szinten keresendő, de ez sokkal ritkább, mint a nők esetében.
Stressz, alkoholfogyasztás, kapcsolati konfliktusok…
Ugyanakkor beszélünk még olyan egészségi- és környezeti rizikótényezőkről, amelyek nagymértékben befolyásolják az erekció sikerességét, ilyen az alkoholfogyasztás és a dohányzás, valamint bizonyos gyógyszerek szedése is.
A mozgásszegény életmód és az elhízás, az alvási apnoé szindróma és maga az életkor is rizikótényezőnek számít.
Fontos tudni, hogy elsősorban organikus okokra visszavezethető merevedési zavar esetén a spontán (éjszakai és reggeli) merevedés elmarad. Ezt a férfiaktól részben önbeszámoló módszerrel tudjuk kideríteni. Ilyenkor arról kérdezzük a klienst, hogy milyen gyakran- és milyen erősségű erekciót tapasztal reggelente. Orvosi módszerrel alváslaborban vizsgálják ezt a problémát, valamint létezik egy ún. kerületmérő pánt, amit este, nyugalmi helyzetben a férfi ráragaszt a péniszére, és ha a pánt elszakad, akkor feltételezhető, hogy éjszaka megtörtént a nemi szerv növekedése, azaz a merevedés, ha azonban érintetlen a pánt, akkor felmerül a szervi probléma.
Akár biológiai-, akár pszichés eredetű a merevedési zavar, mindig a kiváltó okot-, okokat kezeljük.
Orvosi javaslat alapján használhatók alkalmanként vagy napi szinten alkalmazandó gyógyszerek. Attól függően, hogy például mennyire fontos a párnak a spontán együttlét és milyen gyakori a szexuális élet, lehet választani a különböző termékek közül. Szintén pusztán orvosi gyógymód a vákuum eszköz használata, az öninjekciózás az együttlét előtt, valamint súlyos esetekben protézis beültetés.
A pszichés okok közé sorolható minden párkapcsolati nehézség, a konfliktusok és a vonzalom hiánya.
A férfiaknál jellemzőbb, hogy a munkahelyi sikertelenség, az anyagi bizonytalanság negatívan befolyásolja a potenciát.
Megfigyelhető, hogy a tisztasággal kapcsolatos kényszeres gondolatokkal küzdő férfiak nehezebben érnek el- és tartanak fenn merevedést, mert a szexualitással kapcsolatos testnedvek, illatok nehezen tűrhetőek számukra. Szintén gyakori, hogy vallási és kulturális tabuk állnak a merevedési zavar hátterében. A szülőkkel való konfliktusok, a pszichésen megterhelő anya-fiú kapcsolat feltárása és oldása szexuálterápiás közegben segíthet az erekciós zavar megoldásában.
Átmeneti kudarcból krónikus merevedési zavar
A merevedési zavar pszichoterápiás kezelése során mindig felmerül a kérdés, hogy miként vált krónikussá az eredetileg átmeneti kudarc.
A kudarctól való félelem ugyanis még az első alkalommal felmerülő tényleges oknál is erősebb befolyásoló tényező a további szexuális alkalmak sikeressége szempontjából.
Kudarc esetén beindulhat a teljesítményszorongás és -kényszer, valamint a megfigyelő szerep. Erre már a híres szexuálterapeuta páros, Masters és Johnson is felhívta a figyelmet. Az ő elméletük mutat rá arra, hogy sok férfi, amint megélt egy kudarcot, a következő aktus előtt már szorongani kezd, és ahelyett hogy önfeledten élvezné a szexet, elkezd a helyzetet értékelő külső szemlélőként tekinteni magára, és ezzel beindul egy olyan ördögi kör, amivel újabb és újabb kudarcok várhatók. Ennek megoldása, ha a megfelelési kényszer helyett az együttlét izgalmával, a megélt érzelmekkel foglalkozunk, az erotikus ingerrel együtt a pillanatnyi élmény megélésével törődünk.
Az tehát, hogy az erekció elmaradásából lesz-e szexuális zavar, attól függ, hogy a férfi mennyire pánikol be az átmeneti kudarctól, mennyire kezd el szorongani miatta.
A társadalmi elvárások és a felnőttfilmek azt a benyomást keltik, hogy a férfiaknak minden körülmények között képeseknek kell lenniük a merevedés létrehozására. Amennyiben a kudarc pillanatában és ezt követően a férfi képes elvonatkoztatni ezektől a teljesen irracionális elképzelésektől, és értékelni tudja a helyzetet, amelyben létrejött a sikertelenség, felismerhet teljesen objektív okokat és körülményeket, például egy fűtetlen lakás, ha otthon vannak a gyerekek, ha a férfi nagyon szerelmes és tökéletesen akar teljesíteni, ha egy elvált nő hálószobájában a korábbi családi portré van kitéve, ezek mind olyan tényezők (számtalan más élethelyzet mellett, amelyekkel szembesülünk életünk és szexuális együttléteink alkalmával), amelyek - érthető módon - megalapozzák a merevedési gondot.
Ilyenkor a leginkább az segít, ha képes a férfi tudatosítani, hogy ilyesmi mindenkivel előfordul, és a legközelebbi alkalommal megpróbál minél jobban elvonatkoztatni a korábbi kényelmetlen élménytől.
A szorongás súlyosbítja a gondot
A merevedési zavar krónikussá válását a partner reakciója is nagymértékben befolyásolja. A legnagyobb veszély akkor áll fenn, ha elkezdünk mindketten szorongani a férfi erekciója miatt. A férfi a saját teljesítménye miatt aggódik, eközben a nő túlértékeli a kudarcot, és azon aggodalmaskodik, hogy ő miben nem felel meg a partnerének, ami miatt a partnere képtelen volt létrehozni az erekciót. Ha az erre vonatkozó gondolatait meg is osztja a párjával, a problémák könnyen elmélyülhetnek. Ha a férfi tudomásul veszi, elhiszi, hogy a nőnek jól eshet a behatoláson kívül más módon is az orgazmus elérése, valamint
ha a nő nem várja el kizárólag a hüvelyi stimulációt, a merevedés tétje így kisebbé válik, a szorongás csökkenhet és a pénisz működése újra zavartalan lehet.
Ugyanakkor a partnernek más szempontból is szerepe lehet a merevedési zavarok megoldásában. Fontos, hogy a férfi élvezze a stimuláció módját, de - különösen az életkor előrehaladtával - a partnernek elképzelhető, hogy változtatnia kell a stimuláció erősségén és időtartamán.
Szexuálterápiás beavatkozás esetén a férfiakkal olyan technikai kérdésekkel foglalkozunk, mint a spontán erekció gyakoriságának a naplózása és a fantáziák beindítása, emellett foglalkozunk a mélyebb háttértényezőkkel, családi mintákkal, szexuális szokásokkal, a szexkultúra és információk átadásával, a pornófogyasztás elkerülésével és a teljesítménykényszer leküzdésével is.
Kiemelt kép illusztráció: Shutterstock
korábban írtuk
Libidócsökkenés férfiaknál
Az elmúlt hónapban a női vágy zavarainak okait tártuk fel, most a férfiakra térünk ki részletesebben. Szexuális hipoaktivitást a férfiak körülbelül 15 százaléka él át huzamosabb ideig élete során valamikor. Ez a számadat jóval kisebb ugyan annál, amit a nők kapcsán említettünk - 20-35 százalék -, mégis érdekesség, hogy a férfiak életében az ilyen nagyarányú vágybeli intenzitáscsökkenés újkeletű problémának számít, vagy ha jelen is volt korábban, teljes mértékben tabunak számított.