A valóság és a szabályok gyakran eltérnek egymástól. Hivatalosan 13 év a korhatár a közösségi média platformokon, de a gyakorlatban ezt könnyű kijátszani – nem ritka, hogy már 7-8 éves gyerekek is aktívan használják ezeket a felületeket. A szakértők szerint még a 13 éves korhatár is túl alacsony, ugyanakkor ha körülnézünk ismerőseink körében, számos fiatalabb gyermek profilját megtaláljuk az Instagramon vagy a Facebookon.
Az online jelenlét dinamikája folyamatosan változik. A Facebook például már szinte „ciki” a mai tizenévesek körében – ahogy ezt a saját lányomtól is hallom. Az Instagram vált a legnépszerűbb platformmá, hiszen minden olyan funkciót egyesít, ami vonzó lehet egy tinédzser számára: vizuális kommunikáció képekkel és videókkal, egyszerű üzenetváltás és videóhívások lehetősége, mindez egy felhasználóbarát felületen.
A szülői felügyelet terén jelentős előrelépések történtek az utóbbi időben.
A Meta (a Facebook, Instagram és WhatsApp tulajdonosa) például létrehozta a Családi Központot, amely több mint 30 különböző eszközt, funkciót és információforrást kínál a szülőknek.
Más platformok is fejlesztik a szülői felügyeleti rendszereiket. A TikTok, a Snapchat, a Twitter és a Discord mind dolgoznak saját megoldásaikon. A Google pedig létrehozta a YouTube Kids alkalmazást, bár ez a verzió kevésbé népszerű a gyerekek körében, mivel túlságosan leegyszerűsített tartalmakat kínál.
Külön figyelmet érdemel az Instagram új, tinifiók funkciója, amely kifejezetten ígéretes fejlesztésnek tűnik. Bár jelenleg csak néhány kiválasztott országban érhető el, a Meta folyamatosan dolgozik a szolgáltatás kiterjesztésén. Ez a funkció speciális védelmi beállításokat és szülői felügyeleti eszközöket tartalmaz, amelyek segítségével biztonságosabbá tehető a tizenévesek közösségi média használata.
A rendszer automatikusan korlátozza az ismeretlen felnőttek kapcsolatfelvételi lehetőségeit, és szűri a nem megfelelő tartalmakat.
A szülők számára különösen hasznos, hogy részletes betekintést kaphatnak gyermekük Instagram-használatába. Láthatják, mennyi időt tölt a platformon, kiket követ, és kik követik őt. Beállíthatnak időkorlátokat, és értesítéseket kaphatnak, ha gyermekük jelent valamit, vagy ha őt jelentik mások.
Mit tehetünk szülőként a biztonságos közösségi média használat érdekében?
Kommunikáljunk: Beszélgessünk rendszeresen gyermekünkkel az online térben szerzett élményeikről. Ne ítélkezzünk, inkább legyünk nyitottak és támogatóak, hogy bizalommal fordulhasson hozzánk, ha problémába ütközik.
Szabályozzunk: Ne tiltsuk, úgyis hiábavaló. Tiltás helyett vezessünk be észszerű szabályokat, például, hogy tanulási időben vagy étkezéseknél nincs telefonozás, este egy bizonyos időpont után már nem használja a közösségi médiát.
Digitális lábnyom: Nem lehet elégszer megemlíteni a digitális lábnyom fontosságát. A pulyának fontos megértenie, hogy amit az interneten megoszt, az örökre ott maradhat. Keressük, és értsük meg együtt a privát beállításokat, és beszélgessünk arról, hogy milyen tartalmakat érdemes-, és milyeneket nem szabad megosztani.
A Meta rendszeresen frissíti és bővíti a szülői felügyeleti eszközöket. Érdemes követni a Családi központ újdonságait, ahol részletes útmutatókat találunk a beállításokhoz és hasznos tippeket a biztonságos használathoz. Ez azért jó, mert ha mellőzzük az olyan eszközök használatát, mint például a Kaspersky Safe Kids, mégis a rendelkezésünkre áll egy valamennyire hatékony eszköztár, amellyel biztonságosabb online környezetet teremtünk csemeténk számára. És
Végül, de nem utolsó sorban, ne felejtsük el, hogy saját példamutatásunk a legfontosabb. Ha mi magunk is tudatosan használjuk a közösségi médiát, az gyermekünk számára is követendő minta lehet. Ne akarjuk teljes kontroll alatt tartani ezt a fejlődésben lévő csodát, hanem legyünk mellette, és finoman igazgassuk, hogy elsajátítsa azokat a készségeket, amelyekkel biztonságosan és felelősségteljesen használja ezeket a platformokat.
korábban írtuk

Kit szolgál a döntésem: engem vagy a gyermekem?
Amióta anya lettem magam is, szinte egyébről sem beszélünk Lukácsi Katalin ügyvéddel, mint a gyermeknevelés művészetéről. A Gyermekeinkért Mozgalom egyik tagjával gondoltunk egy merészet, s megosztjuk a beszélgetéseink, hátha mások is épülnek belőle.