Gagyi Katinka: A fény életünk minden területére ki akar terjedni Hónaptár

A januári nagy elhatározások, tervezések, újrakezdések súlya után az év második hónapja már egy jóval könnyedebb hangvételű, lazább hangulatú hónap. Jellemzően februárra tevődik a farsang egy jelentős része, így például idén – mivel a húsvétot majdnem a lehető legkésőbb ünnepeljük – egész februárt farsangi hangulatban tölthetjük. Erre utal régi, népi elnevezése is: böjtelő hava.

Fotó: Illusztráció: Pixabay

Vicces, mulatozó hangvétele ellenére, a farsangi időszaknak nagyon is komoly, gőzkieresztő szerepe volt a régi ember életében, hiszen ekkor bálozhatott, lazíthatott kedvére, amivel felkészült a soron következő nagyböjti idő visszafogottságára. A farsang egyik jellemző időtöltései a bálok voltak, különösen álarcosbálokat, ún. „maszkabálokat“ rendeztek falusi és városi környezetben egyaránt.

Az ember sokszor szeretne mást mutatni, mint aki valójában, és levetve saját köntösét, valaki más bőrébe bújni.

Van valami igazán felszabadító abban, ha – kulturált körülmények között – kivetkőzhet önmagából. Ezt az évnek ebben a szakában nyugodt lélekkel megtehette, mert nemhogy nem nézték ferde szemmel, de egyenesen legitim viselkedésformának bizonyult. Ennek a hagyománynak a folytatását mind a mai napig fenntartja egy-egy közösség, amikor – akár tematikus – beöltözős bulikat szerveznek.

Farsang – testi-lelki felszabadulás

Testünknek-lelkünknek egyaránt nagy szüksége van azokra a periódusokra, amikor a magunkba nézés, az önvizsgálat, a komoly feladatok elvégzése és a velük járó terhek hordozása mellett egy ünnepi alkalom során feloldódhatunk, ellazulhatunk, kitáncolhatjuk magunkból mindazt a feszültséget, megfelelési kényszert, frusztrációt, akár szomorúságot, amivel az élet megterhel. A szelepet megnyitva csökken a nyomás.

Nem véletlen, hogy pár évtizeddel korábban a farsang ideje volt az egyik fő esküvői szezon, hiszen a böjt beállta előtt volt pár hét, amit a mulatozásnak szenteltek.

Amikor még nagyobb összhangban éltünk nem csupán a természettel, de saját emberi természetünkkel is, jobban odafigyeltünk arra, hogy az év során a különböző időszakok ciklikusan váltják egymást, ezeket figyelembe vettük, és ezeknek megfelelően rendezkedtünk be. Végül ez a bölcsesség és az emberi igények iránti tisztelet segített egyensúlyban maradni, és megtartani a mértéket mindenben.

Gyertyaszentelő Boldogasszony hava

A februári hónap nem bővelkedik ünnepekben, ám rögtön az elején, másodikán egy kevésbé közismert keresztény ünnepet ülünk, Gyertyaszentelő boldogasszonyt. Ez a nap arra emlékeztet bennünket, hogy a csaknem hathetes Jézust szülei bemutatták a templomban. Tán él, sőt, olvassa is soraimat az a nemzedék, amelynek gyerekkorában még bevett szokás volt a csecsemőt legkésőbb hathetes korában megkeresztelni. Vélhetően ennek az ünnepnek a liturgiatörténete nagyban hozzájárult ehhez a népi és egyházi hagyomány kialakulásához. Bár az előző hónapnál azt mondtuk, hogy vízkereszttel véget ér a karácsonyi idő, mégis vannak vidékek, ahol a katolikus templomokban Gyertyaszentelőkor bontják le a karácsonyfát, üzenve, hogy ez a legutolsó nap, ami még a karácsonyi történésekre emlékeztet.

Karácsony után a negyvenedik nap a hétköznapokba bocsát bennünket, hogy mindazzal, amit karácsonykor átéltünk, megtapasztaltunk, más módon tudjunk a mindennapokban boldogulni.

Ezen a napon az ünnepi szentmiséken a pap megszenteli az emberek által odavitt gyertyákat, ezzel jelezve, hogy ezeket a tárgyakat Istenhez tartozónak tekinti, mintegy elkülöníti a profán világból az Ő számára. Ezután az emberek hazaviszik, és otthonaikban megfelelő alkalmakkor meggyújtva imádkoznak mellette. Régen a megfelelő alkalom jellemzően a betegséget, viharos időjárást jelentette, valamint, amikor haldokló volt a családban. Az életnek ezekben a határhelyzeteiben, szükségeiben az ember azt érezte, nem elég, ha csak egy egyszerű fohászban fordul Istenhez, hanem kérését, a Gondviselésbe vetett bizalmát fontos, hogy egy megszentelt gyertya meggyújtásával is nyomatékosítsa.

Bemutatni a gyermeket Istennek

Ennek lényeges voltára nem csak a Biblia utal több helyen is, de más vallások, primitív kultúrák szokásvilágában is jelen van. Mennyire tartja fontosnak a mai ember ezt a gesztust? Mennyire gyakorolja ezt az ősi kultúrákban fellelhető, felajánló mozzanatot?

Vagy inkább magának akar mindent megtartani, és mindent kézben tartani?

Nem a gyermekről való nemtörődöm lemondásról van itt szó. Nem. Sokkal inkább az életéért való hálaadásról, és Annak való visszaajándékozásról, aki megformálta az anyaméhben. El tudja-e a mai szülő fogadni azt, hogy gyermeke életét nem ő bitorolja, nem ő az élet adója, sem kormányzója?

A gyertya szimbolikája

A gyertya a keresztény szimbolikában mindig a világ világossága, vagyis Jézus jelképe, az ő jelenlétére való emlékeztető. A gyertya egyenetlen, pislákoló fénye szelíd, szemben a manapság oly változatos világítótestek olykor durva, tolakodó erejével. A gyertya gyengéden, titokzatosan világít rá az élet realitására. Lakásaink, tereink, az épületek néha túlságosan is meg vannak világítva, szemünket szüntelenül irritálja és károsítja a képernyőkről sugárzó kék fény. Tudjuk jól, hogy ha a lakás bármely részében gyertyát gyújtunk, fénye az egész házba beszűrődik, minden helyiséget megvilágít valamennyire.

Az Istentől származó fény szívünk minden zegzugát meg akarja világítani, életünk minden területére ki akar terjedni. Be akarja ragyogni, fel akarja melegíteni, ami még sötét és rideg.

Életünknek állandóan újabb és újabb szobái kell megnyíljanak a fénynek, amely karácsonykor a világunkban felragyogott. Ez a jelkép továbbá hív minket arra, hogy környezetünkben a fény hordozói legyünk, utat mutatva, megvilágítva azt, amit a többiek szeme esetleg nem vesz észre.

Készülni a tavaszra

Ez a hónap ugyanakkor a tavaszi kerti munkálatok előkészítéséről is szól, hiszen vannak olyan kertészeti teendők, amelyeket már a tél végével érdemes elvégezni.

A gyümölcsfák, szőlőtőkék és díszcserjék metszését már a növények ezen pihenő időszakában el lehet végezni, mielőtt erőteljes növekedésnek indulnak.

Ugyanakkor a téli vetésre alkalmas zöldségeket is elültethetjük februárban, hiszen a korai vetés segít megerősíteni a növényeket a hidegben, és lehetőséget ad arra, hogy tavasszal már erős, egészséges növényekkel folytassuk a kertészkedést. A kikeletre való előkészület, a szunnyadó természet fokozatos ébredezésének időszaka ez, ami arra hív, hogy egyelőre még bánjunk gyengéden a testi-lelki energiatartalékainkkal.

korábban írtuk

Szilveszter Andrea: Most sikerülni fog
Szilveszter Andrea: Most sikerülni fog

Kerek egy hónap múlva indulunk a néptánccsoporttal a már hagyománnyá vált nyári turnéra, Magyarországra. Persze látogatunk múzeumot és helyi látványosságokat is, de a szabadidőnk nagy részét