• Fotó: Illusztráció: Freepik.com
Szilveszter Andrea a régiek tudását igyekszik alkalmazni házasságában, amely szerint a jó házasság titka: ha nyitva maradt, csukd be, ha égve maradt, oltsd el, ha poros, töröld le, ha tele van, vidd ki! Véleménye szerint ugyanis nem a nagy dolgok, hanem a mindennapi apró bosszúságok tudnak egy házasságot megmérgezni. Ugyanakkor fontosnak tartja megtanulni azt, hogy
egy kapcsolatban fáziskéséssel lehet önmegvalósítani: van, amikor hátra kell lépni egyet, és vállalni a támasz szerepét.
„A legnagyobb titok szerintem az, hogy egy pillanatra se vegyük természetesnek a társunk létét, jelenlétét, s a valamikor régen kimondott igen, az legyen igen az év mindennapján.”
Szilveszter Andrea archívuma
Az utazás friss levegő a kapcsolatban
Ételmese sorozatunk és A pszichológus konyhája című műsorunk háziasszonya, Dimény-Varga Tünde nem csak szemet gyönyörködtető receptekkel lát el bennünket hónapról hónapra, de megosztotta velünk a jó házasság „titkos hozzávalóit” is.
„Szeretjük nemcsak egymást, hanem azt is, akivé váltunk egymás mellett a több mint három évtized alatt. Értékeink, elveink nagyon hasonlóak, ez megkönnyítette a dolgunkat a gyermeknevelés évei alatt.” Az alapvető szeretet és együtt változás mellett Tünde fontosnak tartja a család határainak felrajzolását is, és abban igyekeznek mai napig, hogy még csak segítő szándékkal se satírozzon bele ezekbe a határokba senki. És, ha már határhúzás, akkor
egymás szabadságának tiszteletben tartása is prioritás kapcsolatukban.
„Támogató társai vagyunk egymásnak akkor is, ha ragyog a nap, akkor is, ha nem látni az eget a felhőktől. S akkor is, ha éppen mi magunk vagyunk a felhők” – fogalmaz a pszichológus-gasztroblogger szerzőnk. Mi az, ami segít a kapcsolat megújításában? – merül fel bennünk, hallva Tündétől a harminc év együtt töltött időt. Mint meséli, számukra az utazás a MI idő, amikor a közös élmények friss levegőt hoznak a kapcsolatba.

Dimény-Varga Tünde archívuma
Négy nap külön
„A mi házasságunk titka, hogy néha tudunk jót veszekedni, és itt nem az egymást becsmérlő vitákra kell gondolni, sokkal inkább az egészséges nézeteltérésre, amely jó esetben párbeszédhez vezet” – mondja Bartos-Ménessy Kinga Kitty. A munkahely távolsága és az ingázás elkerülése miatt heti négy napot külön töltenek a férjével, a fennmaradó napokban azonban nincs egy perc, ami külön telne. Kettesben járnak nyaralni, akár bulizni is, azonban
mindenkinek megvan a szabadsága a saját időtöltéseire is.
„Örül a sikereimnek, sőt, jó hangosan szereti el is mondani, hogy milyen büszke rám. Ez pedig fordítva is ugyanígy van. Szóval, nem tudom, hogy mások jó házasságának mi a titka, nálunk ez a dinamika működik” – emel ki néhány alapot Kitty.
Bartos-Ménessy Kinga Kitty archívuma
Akivel lehet kacagni
Tudós nők sorozatunk szerzőjének, Gergely Orsolyának a szerelmi története elsőre kacskaringósnak tűnhet, mégis, mintha így lett volna elrendelve... Bár Orsi tizedik osztályos korában későbbi férjével mindketten részt vettek egy diákrendezvényen, majd egy azt követő bulin is, akkor mégsem találkoztak. Ezt követően három év „közös halmaz” volt a kolozsvári egyetemista éveikben, sőt, fiatal munkavállalóként Csíkszeredában egymással szembeni épületben dolgoztak, a nagy találkozás mégis csak később történt meg…
„Én sokat nosztalgiázom, kapaszkodom az emlékekbe. Ő mindig előre néz. Én sokat agyalok, ő praktikusabb, hamarabb dönt. Én álmodozom, néha el-elszállok a valóság talajáról, ő mindig két lábbal áll a földön. Én gyakran összezuhanok, ő kőszikla. Különbözünk. A sok év alatt változtunk. De
ami állandó: azt az embert látom benne, aki mindig mindenben mellettem áll.
A sok apró jóban, az élet hozta bánatokban, a logisztikai kihívásokkal teli nehéz hétköznapokban, a pillanat alatt elmúló ünnepnapokban.”
Mint mondja Orsi, megfogadta édesanyja tanácsát, aki szerint az a legjobb, ha olyan társat választunk, akivel lehet kacagni, néha saját magunkon is.

Gergely Orsolya archívuma
Hinni a közös erőben
Amikor húsz évvel ezelőtt kimondták az igent, azt hitték, hogy megérkeztek, és innentől kezdve minden egyszerű lesz, hiszen szeretik egymást – meséli gyergyói kolléganőnk, Boncina-Székely Szidónia. Valójában csak annyi történt, hogy hosszú távkapcsolat után közös otthonuk, közös életük lett. „Az igazi lelki utazás ekkor kezdődött: önismereti munkát végezni, egymás hibái és gyengeségei felett szemet hunyni, mindig megbékélve zárni a napot, megnevettetni a másikat, a nehézségekben és a kihívásokban még jobban összekapcsolódni.” Szidi szerint egy házasságban a legfontosabb hinni egymásban és a közös erőben.
Boncina-Székely Szidónia archívuma