Élmény Feminista korrajz, melyet érdemes újra felfedezni - Kaffka Margit: Színek és évek

Léteznek szépirodalmi művek, amelyek sosem mennek ki divatból, és most nem a nagy világirodalmi klasszikusokra gondolok, hanem Európának erre a kis szegletére, ahol mi, magyarok élünk. Bizony, nekünk is vannak olyan klasszikusaink, akiknek a műveit a különböző korszakokban újraértékelik az irodalomtudósok, és legutóbb egy ilyen mű került a kezembe.

Fotó: Freepik

A Színek és éveket elolvasva valami olyasféle érzés töltött el, amit büszkeségnek is lehetne nevezni, hiszen nekünk is voltak nagy női íróink a múlt század elején, és nőként a Nőilegben ezt mindenképpen ajánlani szerettem volna. A kortárs irodalomban, legyen az magyar vagy más nemzetiségű, egyre több, jobbnál jobb női szerzőt fedezünk fel, de száz évvel ezelőtt kevesebb nőnek volt lehetősége olyan szintre emelkedni, olyan szintű elismerést kapni, mint a férfiaknak. Nagy részben erről is szól a regény, és jó részben önéletrajzi ihletésű is, amiből levonhatjuk azt a konzekvenciát, hogy

Kaffka Margit tudta, miről ír, hiszen a saját bőrén tapasztalta meg a korabeli társadalmi élet minden előnyét és hátrányát, de leginkább talán az utóbbit.

Egy letűnő világ képe - női szemmel

Az ötven az új negyven?! Mostanában mindenhonnan ez jön velünk szembe, de olvassuk el, mit ír erről Kaffka: „Öregasszony vagyok, tavaszkor múltam ötven esztendős; öreg és magános; de ha visszagondolok, a mostani csendes dolgomnál sok rosszabbat is megértem már, és csak kevés igazán jót; az is csak úgy tűnik, mint az álom.” Így mutatkozik be a regény főhőse, Pórtelky Magda, és bizony el kell gondolkodnunk azon, mennyit változott a világ az elmúlt több mint száz évben, mióta a Színek és évek folytatásos formában megjelent a Vasárnapi Újság hasábjain. A női lét, gyermekkortól az özvegységig végig nyomon követhető a könyv oldalain,

de ez a mű még ennél is többet nyújt, társadalmi korrajz egy letűnőben lévő világról,

amit ugyan többek között megírt Móricz és Mikszáth is, de Kaffka szemszögéből picit mégis más.

Erős női alakok

A mű feminista jellege eléggé erőteljes, ugyanakkor a több férjet is „elfogyasztó” női alakok nem feltétlenül szimpatikusak, és bár sok esetben együttérzünk velük, időnként elítéljük őket bizonyos tetteikért. Ezt nem kéne talán: ítélkezni.

Mert mindenki úgy éli az életét, ahogy tudja, sokszor éppen csak, hogy túlélni képes,

és amíg nem jártunk más cipőjében, nem tudhatjuk, mi miért történik úgy, ahogy.

Nagyon örülök, hogy a Libertine Könyvesbolt megjelentette a regényt csodaszép, új kiadásban, megérdemelte már, hogy újra felfedezzék, és úgy értékeljék, ahogy az neki jár.

korábban írtuk

Légyott kultúrával – Februári programajánló
Légyott kultúrával – Februári programajánló

Akár ünnepled a Bálint (Valentin)-napot, akár nem, ez a nap (is) jó alkalom lehet arra, hogy a mindennapokból kiszakadva, kultúrával töltődjetek, minőségi idő gyanánt, ketten. Ötletadóként válogattunk februári programokat Nektek. SZÍVesen.