Az iOS képernyőidő funkció felkínál egy olyan opciót is, hogy a bejövő és kimenő hívásokat a meglévő kontaktokra korlátozzuk, azaz csak a „tuggyukki" személyek érjék el. Ezt még akkor kapcsoltam be, amikor az első okostelefonját megkapta. Azóta eltelt néhány év – nekem napoknak tűntek, de a fiam már nem „mekipukizik" – erről majd később mesélek –, hanem kamaszodik, és a szexepilem, a nevető ráncaim is mélyülnek…
Késésben voltunk, indítom az autót és mondom neki, hívd fel az osztálytársad, és szólj, hogy elindultunk. Aha, de hogyan hívjam fel, ha le vannak tiltva az idegen számok? – jön a kérdés fintorral társítva.
Gyorsan futtatom: 1) ez azt jelenti, hogy hat éve osztálytársak, és még nem mentette el a telefonszámát. 2) hogy a fenébe fogjuk értesíteni a gyereket, hogy készülődjön?
Ugyanis ez a funkció csak akkor engedélyezi egy új telefonszám hozzáadását a telefonkönyvbe, ha tudod a képernyőidő kódot. Ha nem tudod, akkor nincs kontakt, nincs beszélgetés. Ez akkor, amikor beállítottam még élesen élt az emlékezetemben, de az álmatlan éjszakáknak garantáltan tetten érhető hatása van: akaratlanul is megtanultam felejteni.
A gyerek azonban okos, és a korlátok csak ösztönzik a kreativitását: minek telefonkönyv, amikor ott az internet és a közösségi média? WhatsAppon, Instán ilyen korlát nincs, ott mindössze ismerősnek kell jelölni egymást, és attól a pillanattól kezdve már csak rajtad múlik, hogyan kamatoztatod az új kapcsolatot: videóhívást kezdeményezel? Írsz egy üzit? Esetleg küldesz egy emodzsit? Vagy hozzászólsz az egyik fényképéhez? De ebben az esetben egyik sem volt aktuális, mert
Tehát mit csinál a kétségbeesett szülő? Hát kézbe veszi a dolgot, kéremszépen, és a képernyőidő kóddal megoldja a helyzetet. Siker! Most már az osztálytárs telefonszáma is a telefonkönyvben, és lehet telefonálni.
Marad a frusztráció, hogy ezt lehetett volna másképp is. Na, meg a kínos beszélgetés, hogy fiam, felnőttél, és nem vettem észre. Meg, hogy én, a te apád, hibáztam, és sajnálom, jóváteszem. Nem könnyű kimondani, de feloldozó hatása van.
Ez a lecke figyelmeztetett egy-két dologra. Az első, hogy
Erről most azt tudom mondani, hogy irtó hasznos funkció, mert megkímélte a gyermekem néhány kényelmetlen telefonhívástól, ugyanis, amikor visszahívtam az ismeretlen számokat a saját telefonomról, volt már olyan, hogy nem shálálálá nyelven szólalt meg az illető a vonal végén. Persze, voltak helyzetek, amikor jó lett volna, ha a fiam válaszol az ismeretlen számról érkező hívásra, mert segítő szándék volt mögötte.
A második, hogy tényleg eltelt az idő, és ideje lecserélnem a szemüvegem, amivel azt a kis gyereket látom magam előtt, aki az első McDonaldsos élményének hatására az első és utolsó nagysikerű dalát írta lelkes közönségének – a családtagjainak – amelynek dalszövege így szól: a meki, a meki, a pilipuki meki. Dőltünk a nevetéstől…
korábban írtuk

Magány és demencia ellen: tánc
Mozgás, öröm, agytorna – röviden így lehetne összegezni a szenior tánc lényegét, amely nemcsak a testet, hanem a lelket és az elmét is frissen tartja. Kutatások szerint a szenior tánc 76 százalékban késlelteti az Alzheimer-kór megjelenését.