ARCHÍV „Őszinte” anyagok, funkcionális terek: pazar otthon dizájner-módra

Ferenczy Botond grafikus-dizájner és felesége, Gyöngyi kolozsvári otthona maga a tudatosság, a rafinéria, a praktikusság és a letisztultság összhangja. A családhoz nem először kopogtattunk be: előző, színektől tobzódó lakásukat is megmutattuk korábban már a lapban, és talán épp ezért is voltunk kíváncsiak, hogy miként alakították immár egy kertes ház tereit, mi az, amit tovább vittek, és mi az, aminek megvalósítására a nagy terek adtak lehetőséget. (Cikkünk a Nőileg magazin 2024. júniusi számában jelent meg.)

Fotó: Biró István

A Ferenczy család otthonába lépve azonnal érzi a látogató, hogy különleges helyre csöppent: az egybenyitott konyha-ebédlő-nappali terét izgalmas anyagok és színek dominálják, szembeötlő a fa és a vörösréz használata, az egyedi lámpák és székek tobzódása. A terek kialakításáért, a berendezésért, a színekért, formákért elsősorban Botond a felelős, bár felesége Gyöngyi is részt vett a ház berendezésének folyamatában.

Botond, amikor klienseknek dolgozik is, maga tervezi a berendezési tárgyakat,

megvannak a jól bevált partnerei, akikkel legyártatja azokat. A tervezés során három alapelv vezérli: az egyszerűség, az anyagok őszintesége és a terek funkcionalitása. Ezek érvényesülnek saját otthonukban is.

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

A ház egyik legfontosabb tere a konyha, a család előszeretettel gyűl össze a Botond által tervezett konyhasziget körül, amely tölgyfából készült, vörösréz berakással. Utóbbi anyaggal lépten-nyomon találkozunk a lakásban, és azért különösen izgalmas, mert nem kezelt formában, hanem nyersen, épp csak csiszolva, de nem lakkozva tűnik fel, és bizony, meglátszik rajta az idő múlása.

Tulajdonképpen a családdal együtt él: oxidálódik, elszíneződik, tisztítást igényel.

A konyhasziget egyébként nemcsak az anyaghasználat miatt fontos, hanem – mint mondják – alapvető volt számukra minél több olyan „gócpont” kialakítása, ahol beszélgetni, társalogni lehet egy-egy baráti, családi találkozó alkalmával, amiket előszeretettel és gyakran tartanak, s amelyeken a konyhapult, az ebédlőasztal, a kanapé mind ilyen fókuszpont lehet.

A tömör fából és acélból készült ebédlőasztal körülbelül hétszáz kilogrammos •  Fotó: Biró István

A tömör fából és acélból készült ebédlőasztal körülbelül hétszáz kilogrammos Fotó: Biró István

Színek, formák, bakelitek

A nappalit az impozáns kék kanapé dominálja, amelyen az egész család: Botond, Gyöngyi és két lányuk, Panna és Zsazsa is elfér. Ez a meghitt pillanatok, az együtt töltött esték színhelye, valamint a zenehallgatásé is, ami különösen fontos a család életében. Irigylésre méltó bakelitek gyűjteményéből válogatnak hangulatuknak megfelelően.

Botond a székeket is szenvedélyesen gyűjti •  Fotó: Biró István

Botond a székeket is szenvedélyesen gyűjti Fotó: Biró István

Botond egyik kedvenc berendezési tárgya a nappali kávézóasztala, amelyet ő maga tervezett, s amely tökéletes harmóniában áll azokkal a berendezési tárgyakkal is, amelyek nem a grafikus-dizájner fantáziájának szüleményei:

hetvenes-nyolcvanas évekbeli bútorok, Jeff Kohn féle lufi-állatkák, Gy. Szabó Béla metszetek.

Az izgalmas színek, formák kavalkádját a szobanövények bujasága egészíti ki, amelyekért szintén Botond a „felelős”, ő gondozza a növényeket.

Botond nemcsak a lámpákat szereti, hanem a fények játékát is •  Fotó: Biró István

Botond nemcsak a lámpákat szereti, hanem a fények játékát is Fotó: Biró István

A hálószobák az emeleten kaptak helyet, egy Botondéknak, egy-egy a lányoknak, ahol bár fel-felsejlik a dizájner apuka stílusa, a kamasz egyéniség, valamint a hercegnős, rózsaszín hatás elkerülhetetlen. A fürdőket szintén a színek és formák játéka uralja: legyező, méhsejt minta, sárga, kék – Botond szeret játszani.

Kamasz szoba – stílusosan •  Fotó: Biró István

Kamasz szoba – stílusosan Fotó: Biró István

Dizájner-ház, mégis élhető

A terekben egyébként lépten-nyomon visszaköszön a Bauhaus-stílus, valamint a modernizmus, ami az előző lakásukban is intenzíven jelen volt, onnan azonban viszonylag kevés bútort hoztak el. Botond ugyanis a ház megvásárlása után azonnal belevetette magát az alkotásba: mindenből újat akart, mindenre volt ötlete. Új ötletei egyébként folyamatosan vannak,

a már kész házban is változik néha ez-az, előszeretettel vásárolnak dizájner tárgyakat, egyedi bútorokat akár az Ebay-en licitálva, akár a kolozsvári turkálókban.

A házban lépten-nyomon felfedez valami izgalmasat a látogató: egy különös lámpatestet, egy Disney-figurát, egy százéves metszetet a falon, amelyet Gy. Szabó – akihez rokoni szálak fűzik a családot – a Távol-Keletről hozott.

A fürdőszobákban sem szokványos színek, formák játéka érvényesül •  Fotó: Biró István

A fürdőszobákban sem szokványos színek, formák játéka érvényesül Fotó: Biró István

A belső tereket rendezett kert és impozáns terasz egészíti ki, utóbbi nyáresti pihenések növényekkel övezett színhelye, ahol a város zajától eltávolodva, a madárcsicsergést is hallani. Ferenczyék otthonában azonban mégis az a legizgalmasabb, hogy azzal együtt, hogy egy, a Botond egyedi stílusát tükröző dizájnerház – ami egyfajta showroom is számára, amelyet fotózásokra is ki szoktak adni –, egy praktikus, élhető és nagyon szerethető családi otthon.

korábban írtuk

Fiatalos vagányság, leheletnyi eleganciával – Tóth Gödri Iringó gardróbja
Fiatalos vagányság, leheletnyi eleganciával – Tóth Gödri Iringó gardróbja

Fontos számára az öltözködés, leheletnyi parfüm, szemceruza nélkül – kis túlzással – még az ágyból sem kel ki. De fülbevalót is muszáj viselnie, minden szezonban és öltözékkel.