Mesterségem címere Pásztor Márta temetkezési vállalkozó: Az ember utolsó útja is legyen tisztességes

Pásztor Márta egy olyan szakmában dolgozik, amelyet sokan inkább elkerülnének. Családjával együtt több mint 30 éve segítik a hozzátartozókat Marosvásárhelyen abban, hogy szeretteik utolsó útja méltóságteljes legyen. Hogyan lesz valakiből temetkezési vállalkozó? Miként tanulja meg az ember, hogy ne sirasson el mindenkit, és mégis őszinte segítséget nyújtson? Egyebek mellett erről is kérdeztük hivatása kapcsán.

Fotó: Metz Balázs

– Hogyan indult a vállalkozás?

– A férjem a kommunizmust követően, mint nagyon sokan, szeretett volna egy céget alapítani. Volt egy kis mikrobuszunk, így azzal akart kezdeni valamit, maxi-taxizni, vulkanizálót nyitni… De jött egy barátunk, aki azt mondta, áruljunk koporsókat. Mi

elsőre nagyot néztünk, hogy a házunk mellé frissen épült garázsunkba tegyünk koporsókat? Aztán mégis úgy döntöttünk, legyen.

Megvettük az első hat koporsót, és így kezdtük el, koporsókat árultunk. De hát nem értettünk hozzá.

– Hogy lehet ebbe beletanulni?

– Mi az elején csak annyiban gondolkodtunk, hogy jön a családtag, megveszi a koporsót, kifizeti, s elviszi. Az elején ez is volt, s akkor csak ilyen üzleti jellege, íze volt az egésznek. Volt egy TV dubánk (Tudor Vladimirescu duba), s az első külföldi szállítást is ezzel oldottuk meg. Kiadták a halottat, de azért szóltak, hogy legközelebb ne ilyen autóval menjünk. Ezekből az esetekből tanultunk például. Keresgéltünk, nézelődtünk, kaptunk már minőségi koporsókat, megjelentek a hűtőfedelek, elkezdtük a halottak balzsamozását, persze, ahogy tudtuk. Akkoriban még formalint fecskendeztünk a testekbe, ami valamennyire jó volt, de láttuk, hogy nem a legjobb.

– A segítség honnan jött, hogy fejlődjenek?

– Minden esetben a segítség a Jóistentől jött. Sokszor úgy alakította a körülményeket, hogy olyan személyekkel tudtunk találkozni, akik segítettek, mi pedig nyitottak voltunk minden újra. Összehozott azokkal is, akik megtanították nekünk azt a típusú balzsamozást, ami most alkalmazunk. De sokszor az alkalmazottak voltak azok, akik valami jó ötlettel szolgáltak.

•  Fotó: Metz Balázs

Fotó: Metz Balázs

– A közösség, a barátok nem néztek néha ferde szemmel Önökre a foglalkozásuk miatt?

– De igen, sőt még rokonság is. Volt olyan unokatestvérünk, aki szinte félt velünk kezet fogni. Akárhányszor találkozunk, érződik, hogy úgy tart tőlünk, vagy nem is tudom.

A barátok, ismerősök pedig viccesen szokták nekem mondani, hogy Jajj, ha Vili az én férjem lenne, meg sem engedném, hogy hozzám nyúljon.

– Emlékszik az első esetre, amikor közel került egy halotthoz?

– Be kell valljam, a mai napig, azaz 32 éve, amióta ezzel foglalkozunk, nem szeretem megnézni a halottakat, s persze megfogni sem. De volt olyan eset, s erre jól emlékszem, hogy ketten voltunk a férjemmel, és kellett neki a segítség, a halottat nem tudta egyedül betenni a koporsóba. Persze, hogy segítettem neki, én fogtam a lábánál, ő a fejnél. A kezemet oda nyújtottam, de a fejemet félrefordítottam, úgy fogtam meg a lábát, és segítettem neki.

– Kell ehhez a munkához valamilyen képesítés?

– Most már szigorúbbak a szabályok, a férjemnek boncolói diplomája van, az kellett, hogy a vállalatot működtetni lehessen, s ezt egyébként a fiam is elvégezte. Vagy akik a balzsamozást végzik, azoknak azt a kurzust kell elvégezniük. Egyébként itt nálunk is folyamatosan vannak ilyen képzések, amelyekre lehet jelentkezni.

– Ön miért nem végezte el ezt a kurzust?

– Mert nem szeretek a halottak között mozogni, vagyis látni őket. Amikor a kollégák elhunytat rendeznek, háttal állok, és úgy beszélek hozzájuk, s persze ők viccelődnek velem.

– De itt minden a halálról szól, itt vannak a kegytárgyak, koporsók…

– Azzal nincs gondom.

Minden egyebet intézek. Én aludtam már halott mellett, de ne lássam.

– Az hogy történt?

– Hoztunk haza külföldről egy elhunytat, fáradtak voltunk, ez is még az elején volt, amikor dubával szállítottunk (ma már ez nem is engedélyezett). Szóval, éjszaka volt, fáradtak voltunk, így miután feltettük a koporsót az autóra, az egyik felébe tettük azt, s a másik felébe lefeküdtünk a férjemmel. Aludtunk pár órát, és folytattuk az utunkat.

•  Fotó: Metz Balázs

Fotó: Metz Balázs

– A temetkezési vállalat hosszú évekig az otthonuk szomszédságában működött. A gyerekek abba születtek bele, hogy ezzel foglalkozik a család, ott futkorásztak a koporsók között...

– Pontosan. A gyermekeink ebben születtek. Gyakran ráültek a koporsókra, mert akkor még le voltak téve egymás mellé, a földre, ott beszélgettünk, láttak halottat, főleg a fiunk, Dávid, ő sokat segített, bele is tanult a szakmába. Emlékszem, hogy egyszer Budapestre mentünk egy elhunytért, Dávid még gyerek volt, vittük magunkkal, és amíg vártuk a holttestet, jött egy-egy nagyobb kocsi, amibe feltettek több halottat, vitték hamvasztani. Ő meg érdeklődve nézte.

Aztán egy alkalmazott szólt, hogy jobb lenne, ha a gyereket elvinnénk onnan. Szokva van – mondtuk. Szóval, ő sosem félt, ebbe nőtt bele tényleg.

Akkor 10 éves volt, ma már 30, és sokat segített a vállalkozásban, a balzsamozást is megtanulta, de a Covid után úgy érezte, valami mással akar foglalkozni. Bár az ő ötlete volt, hogy ezt az új épületet felépítsük itt, a városi temetőben, mindent ő gondolt ki, ő járt el. Aztán mi maradtunk vele, ő pedig más vállalkozásba kezdett. Hogy ő visszatér-e, amikor mi nem leszünk, nem tudjuk. A lányunk szintén itt dolgozik, mellettünk, ő a virágüzletet viszi, a koszorúkat árulja.

– És az alkalmazottak, akik konkrétan a halottakkal foglalkoznak, ezt hogyan élik meg? Mert mi, laikusok, el nem tudjuk képzelni, hogy milyen lehet egy holttesttel foglalkozni: elmenni a házhoz, elhozni, balzsamozni, megmosdatni, felöltöztetni, felravatalozni, stb.

– Van egy mottónk:

Nem siratjuk meg mindenkinek az elhunytját. Ez a saját magunk lelki egészsége miatt fontos,

mert természetesen ránk is hatással van egy-egy szomorúbb helyzet, ha ismerős, ha egy fiatal kerül hozzánk. Valahogy részben munkaként kell ezt felfogni, de úgy, hogy mindenkivel tisztességesen bánjunk.

– Változott egyébként az évek során a procedúra?

– Régen, amikor valaki meghalt, egy órán belül otthonról el kellett szállítani. Ha éjjel 3 óra volt, akkor bizony, éjszaka intézkedtünk. Mi ugye ott laktunk, ahol a cég is volt, és volt olyan, hogy pizsamában voltam, vettem egy pongyolát magamra, és úgy mentem le a koporsók közé, hogy hamar válasszuk ki, melyik koporsó legyen, rakták a kocsira, éjszaka vitték a házhoz, vagy a tömbházhoz, a a lépcsőházba, ott elrendezték a koporsót, fent felöltöztették a holttestet, balzsamozták, beletették a koporsóba, és vitték ki a temetőbe.

Ma már törvény szerint csak 24 óra elteltével adják ki a halotti okiratot. Előtte egy ideiglenes papírral mi csak annyit tehetünk, hogy otthonról elszállítjuk hozzánk, a hűtőbe.

Amikor megvan a végleges papír, összeállítjuk a dokumentációt, elküldjük az illetékeseknek, akik jóváhagyják a balzsamozást. Utána lehet öltöztetni, stb. Szóval, ma már nyugodtabb körülmények közöttt zajlik az ügyintézés, ha lehet ezt így fogalmazni. Sokat változott minden. Mi a Jóisten kegyelméből eljutottunk egy temetkezési kiállításra Amerikába, ahol azt mondták a jelenlévőknek: Véssétek az eszetekbe: ti nem koporsóeladók vagytok. A koporsóeladás az semmi. Ti szolgáltatók vagytok, és azon van a hangsúly, hogy hogyan készítitek elő az elhunytat a temetésre. Ez is nagyon megváltoztatta a hozzállásunkat, bár mi már akkor próbáltuk erre tenni a hangsúlyt, a minőségre.

•  Fotó: Metz Balázs

Fotó: Metz Balázs

– Önök, akik naponta találkoznak tulajdonképpen a halállal, másképp gondolkodnak róla?

– Mi tudjuk, és tudatában vagyunk annak, hogy az életünk véges, és bármikor az életünk fonala megszakadhat. És ezt a gondolatot naponta tápláljuk magunkban, mivel

látunk sokszor fiatalokat, akik ide kerülnek, és ezen a nyáron nagyon sok volt. Sokkal több, mint máskor. Ez azért megviseli a személyzetet, hatással van ránk.

Mi is már közelebb vagyunk a 60-hoz, mint az 50-hez, és már mi is gondolkozunk ezen…

– A saját temetésén is gondolkodik, hogy az milyen legyen?

– Nem. Itt van két lépésre anyukám eltemetve, az egyik sírba, egy másikba apósomék, aztán oda valamelyikbe minket is tegyenek be. Ennyi. Mi hitbéli meggyőződésből tudjuk azt, hogy a halál és a koporsó nem a végállomás, hanem lesz feltámadás. Ezért nem fontos számunkra az, hogy mibe és hová temetnek.

– Márta, büszke arra, hogy ezzel foglalkoznak?

– Igen. És felemelt fejjel tudok akárhol, akárkivel erről beszélni.

Nem mondom azt, hogy nem hibáztunk a 32 év alatt, mert voltak hibák, de azt próbáltuk lehetőség szerint rendezni.

Emberek vagyunk, hibázunk. Én nagyon sokat tanultam ezen a munkahelyen.

– Hát nem egy hétköznapi munkahely az biztos, az embert utolsó útjára előkészíteni.

– Nem, de megvan a szépsége és az elégtétel is, amikor a családtagok megköszönik, és elmondják, hogy minden a legnagyobb rendben van. Nem mindegy, hogy hogyan veszünk végső búcsút az elhunyttól. Végső soron az a cél, hogy az ember utolsó útja is tisztességes legyen, és ebben, nekünk temetkezési vállalkozóknak nagy szerepünk van.

korábban írtuk

Szénégető István: Úgy kellene éljünk, mint egy nagy család
Szénégető István: Úgy kellene éljünk, mint egy nagy család

Több mint húsz éve plébános Marosvásárhelyen, ahol olyan közösséget éltet, amely egyedülálló Erdélyben: a Szent Család-templom körül olyan családok laknak, akik támogatják, segítik egymást a mindennapokban.