De hogy is érkezünk meg ehhez a pillanathoz? Nagyon egyszerű: amikor okostelefont adsz a csemetéd kezébe, anélkül, hogy leülnél, és a szemébe nézve tájékoztatnád a letöltött alkalmazások különböző funkcióiról, a kibertérben való védekezési lehetőségekről, olyan, mintha egy teknőst feltennél egy gördeszkára, és hagynád, hogy az erős lábaival hajtsa a számára ismeretlen közlekedési eszközt. Tippelj, mi történik?
Felsegítetted a nyeregbe, majd, amikor elkezdett pedálozni, te ott voltál és ügyeltél, nehogy leessen és megüsse magát. Megtanítottad a helyes bringahasználatra: mikor kell váltani, hogyan kell fékezni. Azt is elmondtad neki, hogy ne menjen túl gyorsan, legyen óvatos a kanyarokban, szóval, mindent információt megadtál, hogy biztonságosan közlekedjen. Felügyelted az első köreit, amikor már lecsavaroztad a kisegítő kerekeket, és boldog voltál, hogy mennyire magabiztosan kezeli a kerékpárt.
Nézzük például a WhatsApp alkalmazást. Ha a statisztikát nézzük, a csaknem 10 millió romániai felhasználó azt mutatja, hogy elég népszerű nálunk is, mert mindössze egy telefonszám kell a regisztrációhoz, így azok is élvezhetik a csevegő platform előnyeit, akik még nem töltötték be a 13. életévüket. Nos, az egész úgy kezdődik, hogy a gyerek megkapja az okostelefonját, és máris kéri a WhatsApp fiókot, mert ugye, a többieknek már van… Rendes szülőként nem akarod kizárni a gyereket az online közösségből, tehát létrehozol egy fiókot.
A nagy felbuzdulásban, a gyerek megadja a telefonszámát a legjobb barátjának/barátnőjének, és máris indul a WhatsApp csevegés. Először csak magánbeszélgetések, aztán jönnek a csoportok: fiús, lányos, osztálycsopi a tancival, osztálycsopi a tanci nélkül, osztálycsopi a fiúkkal, osztálycsopi csak a lányokkal, magyar házis csoport, kínai projekt-csoport stb. Ismerős, ugye?
Csak egy rövid mondat erejéig szakítom meg a fenti gondolatmenetet: egy alkalommal a lányom letette a telefonját néhány órára, (milyen katasztrofálisan szigorúak a szülők, Istenem!) és 666 olvasatlan üzenet várta. Nem túlzok. Igaz, a tartalomról nem nyilatkozom, mert a kilencven százaléka emodzsi volt, de akkor is… Eddig tartott a jólét.
A WhatsApp és társai előnyei vitathatatlanok: megkönnyítik az információáramlást és a kapcsolattartást, de nem árt, ha tudatában vagyunk a hátrányainak is. Például a zaklatás. Egy felkavaró üzenet egy ismeretlen telefonszámról, és máris megváltozik minden. Ez jöhet WhatsAppról, SMS-ben, vagy akár egy ismeretlen számról érkező hívás formájában. Ez utóbbiakat könnyedén le lehet „rázni” a telefon beállításainál: a hívásokat és üzeneteket csak a kontaktokra korlátozod, és nagyjából rendben van. De mi történik a WhatsApp esetén? Amennyiben van internet, kapcsolat is van – erről szól az alkalmazás. Magyarán,
Az már más kérdés, hogyan jutnak hozzá a gyerek elérhetőségéhez, de gondoljunk csak arra, ahogy mi is megadjuk ismerősök telefonszámát másoknak, a gyerekek is hasonlóképpen cselekednek. Azt már nem látjuk át, milyen szándék vezérli azt az illetőt, aki elkéri/megszerzi a csemeténk telefonszámát az egyik közös ismerőstől. És akkor elérkezünk a „B@szódj meg!”-féle üzenetekhez. Egy pillanatra állj meg, és képzeld el, mi játszódhat le annak a gyereknek a fejében, aki ennek az üzenetnek a címzettje. És most akkor azt is képzeld el, hogy a címzett a te gyereked!
Nem állítom, hogy létezik az a varázspálca, ami megszünteti az említett problémát. Inkább arra hajazok, hogy ismerjük meg azt az eszközt, amit a gyerek kezébe adunk. Kezdjük például a hívásokkal.
A gond ott kezdődik, hogy ez a korlát nem alkalmazható a WhatsApp és egyéb csevegő alkalmazásokra, tehát a veszély valódi. Bárki írhat és hívhatja, ha tudja a telefonszámát. Így érkezhetnek zaklató üzenetek, de ezt is lehet kezelni, ha tudjuk, milyen lépéseket kell tenni.
Első körben érdemes átnézni az adatvédelmi beállításokat, ahol módosíthatod, ki láthatja az utoljára aktív és elérhető állapotot, ki láthatja a profilfotót, a névjegyet, az állapotfrissítéseit, ki adhat hozzá csoportokhoz, milyen hívások kerüljenek némításra, és ki hívhatja fel. Zaklatás esetén, az első lépés, amit tehetsz, hogy letiltod a telefonszámot, amelyről az üzenet vagy hívás érkezett.
Tudnia kell erről a funkcióról, mert sosem tudhatod, mikor lesz szüksége rá. A letiltott telefonszámok/fiókok nem láthatják az utoljára aktív állapotot, az elérhető állapotot, a történeteit, valamint a profilfotó módosításait sem. A kontakt által küldött üzenetek, hívások és történetek nem jelennek meg a készüléken, és a rendszer nem kézbesíti őket a címzettnek.
Ha jelented a fiókot a WhatsApp felé, a moderátorok megkapják az utolsó öt üzenetet, amelyeket a bejelentett felhasználó vagy csoport küldött, anélkül, hogy a feladó értesülne róla. A WhatsApp megkapja a bejelentett csoport vagy felhasználó azonosítóját, az üzenet küldésének időpontjára vonatkozó információkat, valamint az elküldött üzenet típusát (kép, videó, szöveg stb.).
Mivel bárki, aki ismeri a telefonszámot, felhívhatja WhatsAppon, ezért ajánlom figyelmedbe az „Ismeretlen hívások némítása” funkciót. Ez azt jelenti, hogy a hívás alatt a telefon nem fog csörögni, de megjelenik a híváslistán. Amennyiben azonban visszahívja vagy üzenetet küld neki, a rendszer aktív kontaknak veszi, ezért nem fogja legközelebb lenémítani az ugyanarról a telefonszámról érkező hívást.
A fenti beállítások bármelyike megér egy beszélgetést.
korábban írtuk
Ahol négy-öt gyerek mondja: Anya, szeretlek!
Öröm és kihívás, hit és lazaság, no meg csapatmunka – az édesanyák szerint ez a recept a jól működő nagycsaládos léthez, bár egyénenként más-más arányban igénylik ezeket. Egy „összetevő” azonban közös: a kiapadhatatlan szeretet.