A mindennapi életünkre a növényvakság jellemző: az emberek többsége nem veszi észre, vagy nem értékeli a környezetében található növényeket. Inkább az állatokra vagy a természet más aspektusaira összpontosítunk, miközben figyelmen kívül hagyjuk a növények jelentőségét. A növényvakság jelensége arra is utal, hogy nem ismerjük fel a növények szerepét a Földön, és azt hisszük, hogy a növények valamilyen módon alacsonyabb rendűek az állatoknál. A növényvilággal kapcsolatos tudatosság és megértés hiánya miatt alulértékeljük a növények ökológiai jelentőségét, és ezáltal a természet megbecsülését is.
Ha nem látjuk, nem ismerjük a körülöttünk élő növényeket, kulturális és történelmi kapcsolatoktól való elszakadáshoz is vezethet, amelyek gyakran szerves részét képezik a különböző hagyományoknak, konyháknak és gyógyászati gyakorlatoknak. Ami azonban talán a legfontosabb, hogy a természettel – és benne a növényekkel – való kapcsolat csökkenése hatással lehet a mentális jólétre is. Különösen
Tudjuk, hogy a természetes környezetben, parkokban, erdőkben vagy kertekben eltöltött idő csökkentheti a stresszt, a szorongást és a depressziót. Az olyan tevékenységek, mint a séta, a túrázás vagy egyszerűen csak a természetben való üldögélés elősegíthetik a relaxációt, és javíthatják a hangulatot.
A természet gyakran ösztönöz a fizikai aktivitásra, ami jótékony hatással van a mentális egészségre. A természetes környezetben végzett csoportos tevékenységekben való részvétel, például a közösségi kertészkedés vagy a természetjárás elősegítheti a társas kapcsolatokat és a támogató hálózatokat, amelyek ugyancsak fontosak a mentális jólét szempontjából. A természettel való mély kapcsolat által empátiát fejlesztünk más élőlényekkel, embertársainkkal, az állat- és növényvilággal szemben. Ha megtapasztaljuk ezt a mély kapcsolódást, akkor sokkal érzékenyebben vagyunk a természetben is. Már
A természettel való kapcsolat elmélyítésére a tavasz a legalkalmasabb évszak. Ajánlott 2-3 ismerős növényt kiválasztani, és azt az év folyamán végigkísérni, figyelni. Emellett érdemes legalább egy teljesen új vagy alig ismert növényt is kiválasztani. Ha nagyon foglaltak vagyunk, akkor figyeljünk csak egyetlen növényre, és arról gyűjtsünk információkat egy vegetációs periódus során.
Ha szeretnénk elindulni ezek az úton, az alábbi növényekkel érdemes elkezdeni a kapcsolódást, hiszen ezek gyűjtése nem vezet környezeti károsodáshoz, ellenben hozzájárulnak szervezetünk regenerálódásához, tisztulásához.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale): leginkább máj és emésztőszervi megbetegedésekre alkalmazzák, mint puffadás, lassú emésztés. Számos tápanyagot tartalmaz, többek között C-vitamint, A-vitamint, káliumot és vasat, valamint keserűanyagokat és illóolajokat. Ezek az összetevők segíthetnek a szervezet méregtelenítésében, valamint támogatják a máj és az emésztés működését. A gyermekláncfűben található keserű vegyületek segíthetnek az étvágy szabályozásában és az emésztőrendszer serkentésében is. Vértisztító hatása mellett reumatikus és izületi fájdalmakra is alkalmazzák.
Podagrafű (Aegopodium podagraria): a podagrafűről azt tartják, hogy serkenti az emésztést és az étvágyat. Vízhajtó és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően húgyhólyaggyulladás és aranyér esetén is alkalmazható. A friss levélből készült tea ideális tavaszi kúra. A podagrafű ásványi anyagai semlegesítik a húgysavat, ezért nemcsak a köszvényt, hanem az ízületi fájdalmakat és egyéb panaszokat is enyhítheti. Sok más vadon termő gyógynövényhez hasonlóan, a podagrafű is számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, és segít a szervezet méregtelenítésében, hozzájárulva ezáltal az általános egészséghez.
Salátaboglárka (Ficaria verna): fő felhasználási területe a vitaminhiány kezelése, mivel a nyers levelek magas C-vitamin tartalommal rendelkeznek. A levelek íze fűszeres, fanyar és enyhén csípős. A tavaszi fáradtság ellen is segít. Ajánlott egy turmix, amelyhez a növény friss leveleit adjuk. Teaként a gyógynövény vértisztító hatású, alkalmazzák magas vérnyomás és elégtelen veseműködés esetén is.
Csalán (Urtica dioica): úgy tartják, hogy támogatja a szervezet természetes méregtelenítési folyamatait, segít a méreganyagok kiürítésében és az általános egészségi állapot javításában. Használják a gyulladás csökkentésére is, így jótékonyan hat például az ízületi gyulladásra és más gyulladásos megbetegedésekre. Hagyományosan a húgyutak egészségének támogatására is alkalmazták, elősegítve a jobb vizeletürítési funkciókat. Táplálkozás szempontjából a csalán levelei vitaminokban (például A, C, K) és ásványi anyagokban (többek között vasban, kalciumban és magnéziumban) gazdagok, így tápláló kiegészítője az étrendnek. Néhány hagyományos felhasználási módja közé tartozik a vércukorszint szabályozása, ami előnyös lehet a cukorbetegek számára.
Mezei sóska (Rumex acetosa): a sóska hagyományosan az emésztés elősegítésére szolgál. Magas rosttartalma támogatja az egészséges bélmozgást, és enyhíti az emésztési problémákat. A sóska gazdag A- és C-vitaminban, valamint olyan ásványi anyagokban, mint a kálium és a magnézium. Magas tápanyagtartalma miatt az étrend egészséges kiegészítője. Oxálsav tartalma miatt azonban nagyobb mennyiségben egészségkárosító hatása van!
Fontos, hogy mindenik gyógynövény használata előtt – különösen gyógyászati célokra – konzultáljunk egészségügyi szakemberrel, hogy megbizonyosodjunk az egyén egészségi állapotának alkalmasságáról.
korábban írtuk

Tudós nők – Dr. Dulf Éva: Mindig lehet többet, jobbat
A kincses város szülötte, aki mérnöki tanulmányokra adta a fejét. A Kolozsvári Műszaki Egyetemen azonban nemcsak diplomát szerzett, hanem megtalálta a maga számára az igazi szakmát is. Évek óta az intézmény professzora.