A tél a bekuckózás, a kanapén olvasás és filmnézés időszaka, de éppen emiatt lehet remek alkalom az amúgy mindig zsúfolt városok felfedezésére is. Amikor mindenki ajándékok után rohangál, vagy huszadjára nézi meg a Reszkessetek betörőket, engedjünk a spontaneitásnak és kalandvágynak, nézzük meg, hogyan festenek élőben egyes filmhelyszínek, akár a Güell Park!
A kötelezők
Barcelona sok vonásáért szerethető: ott a tenger, az óváros bájos kis utcái, a pálmafák, de míg ezek nagyon sok mediterrán városkában fellelhetők, a katalán fővárost Gaudí építészete teszi kihagyhatatlanná. Ezek közül talán a legismertebb a Sagrada Família, és méltán:
a bazilika impozáns épülete rengeteg meglepetéssel szolgál, ha el szeretnénk merülni a részleteiben, talán egy egész napot is rá kell szánnunk.
Bár úgy tűnik, mintha mindig a felújításán dolgoznának, Gaudí remekművét igazából soha nem fejezték be, annak ellenére, hogy már 1882-ben elkezdték építeni. A templom fő szerkezetét a tervek szerint 2026-ra fejezik be, a munkálatok évi 25 millió euróba kerülnek.
Személyes kedvencem a Güell Park és a Casa Batlló. Előbbit eredetileg lakóparknak tervezték 60 luxusházzal, de végül csak kettő épült meg, az egyikben Gaudí élt családjával. Bár az épületek is látványosak, maga a park az, ami igazán lenyűgöző vadregényes növényzetével, teraszaival és kilátóival, gazdagon díszítve az ikonikussá vált színes mozaikokkal.
A Casa Batllóba belépve az ember egy pillanatra megfeledkezik róla, hogy Barcelonában vagy egyáltalán a valóságban van, mintha egy másik világba érkezne.
Sárkányokra és tengeri állatokra emlékeztető elemek, őrületes megoldások veszik le a látogatót a lábáról az épületben, ahol a látvány gyakran fontosabb a funkcionalitásnál. A jegy mellé audió- és videókalauzt is kapunk, mely rengeteg érdekességre felhívja a figyelmünket.
Tipp:
Bár a hidegebb hónapokban kevesebb a turista, jobb biztosra menni és a népszerű látványosságokra előre, online jegyet vásárolni, így elkerülhetjük a hosszú sorokat, és biztosan bejutunk.
Az utcák
Barcelona utcái minden napszakban más arcukat mutatják. A reggeli órákban még a legtöbb üzlet zárva van, zavartalanul, élvezve a csendet lehet sétálni az óváros vagy a Gràcia negyed házai között, bezsongva a furcsa erkélyek és színes falrajzok látványától. Ilyenkor többnyire csak kutyát sétáltató lakókkal találkozni:
ennyi házi kedvencet egy városban még soha nem láttam.
Dél körül megtelnek a terek, kinyitnak az üzletek és megszaporodnak a turisták. Estére előkerülnek a fiatalok, a vendéglők meg zenével és hívogató fényekkel csalogatnak.
Karácsonyi vásárok
Ha decemberben utaznánk, ne hagyjuk ki a karácsonyi vásárokat, ezek ugyanis remek alkalmak, hogy bepillantsunk az ország kultúrájába és hagyományaiba, ugyanakkor szeretteinknek is beszerezhetünk egy-két meglepetést. A város három helyszínen is várja az ünneplő tömeget, mindegyiknek megvan a maga célközönsége és varázsa.
Fira de Santa Llúcia
Barcelona legrégebbi karácsonyi vására, amelyet már a 18. században is megtartottak. A katedrális előtti téren közel 300 bódé kínálatából válogathatunk, főként karácsonyfadíszek és hagyományos termékek közül, de a kézművesajándékok sem hiányoznak. A vásár december 23-áig mindennap nyitva tart.
Fira de Nadal de la Sagrada Família
A világhírű bazilika melletti parkban családiasabb a hangulat, mivel kevesebb az árus. A karácsonyi dekorációs elemek mellett itt hagyományos téli csemegéket is beszerezhetünk, sült gesztenyét, édes sült burgonyát vagy forró csokit. A vásári kavalkád itt is december 23-áig tart.
Fira de Reis de la Gran Vía
Az előző kettővel ellentétben ez a vásár főleg az ajándékokra fókuszál. Játékok, ékszerek, kerámiák, ruhák és kézművestermékek széles skáláját kínálja, de éhesen itt sem maradunk. Ez a vásár január 8-áig tart nyitva, akkor van ugyanis a „háromkirályok napja” – a spanyolországi gyerekek hagyományosan ekkor kapják meg a karácsonyi ajándékaikat.