A magyar kisebbség doktora: Jakabffy Elemér Erdély „századosai”

Az Osztrák-Magyar Monarchia összeomlása előtti utolsó, 1918-ban Bécsben tartott magyar országgyűlést a Monarchia temetéseként, Magyarország bukásaként látta és láttatta. Az impériumváltást követően hazatért lugosi birtokára, ahol a romániai kisebbségi politizálás legnagyobb alakjaként vált dr. Jakabffy Elemér Erdély egyik köztiszteletnek örvendő „századosává”.

Fotó: Muhi Sándor rajza/forrás: Wikipédia

Módos földbirtokos családban született Lugoson, 1881. május 17-én, ennek megfelelő klasszikus nevelésben részesült. A kisebbségi politika már zsenge fiatalkorban foglalkoztatta, amitől nem vonatkoztatható el a pályaválasztása sem: a Budapesti Tudományegyetem jogi karán előbb államtudományból, majd jogtudományból szerzett diplomát. Ahogy „illik”, ügyvédi irodát is működtetett Lugoson 1908-tól 1919-ig, amelyet gyakorlatilag a világ gyökeres átalakulása zárt be.

Politikai karrierjét is fiatalon kezdte: 1910-től a Magyar Országgyűlésben a Nemzeti Munkapárt színeiben képviselte a Krassó-Szörény vármegyei Boksánbánya (Németbogsán) választókerületének érdekeit.

Nyolcéves magyar parlamenti jelenléte alatt elsősorban a nemzetiségek jogegyenlőségének témájára koncentrált, de a művelődési és gazdasági fejlődés ügyei is foglalkoztatták.

A demokratizáció lelkes híveként tartották számon, kiállt a szavazati jog kiszélesítése mellett, támogatta a nők választójogának kiterjesztését – ezt támasztja alá A választójogi bizottság tagjai a nők választójogáról címen, 1918-ban közölt tanulmánya is.

Az impériumváltást, valamint a végleges hazatérést követően Jakabffy újfajta közéleti munkába kezdett. Az Országos Magyar Párt (OMP) bánsági tagozatának elnökeként, legjobb munkatársaival – Krenner Miklós (Spectator), Balogh Artúr, Szentimrei Jenő, Bitay Árpád, Hegedűs Nándor, Paál Árpád és a melléje felzárkózó fiatalok, Asztalos Sándor, Mikó Imre, Takáts Lajos – a párt reform szárnyát alkotta.

Elutasította az antiszemitizmust, a fajelméletet és erőszakos asszimilációt, a fasizmust és háborút,

így több alkalommal is közös platformra került a MADOSZ és a munkásmozgalom irányvonalával. Például a spanyol polgárháború idején, amikor kiállt a baszkok és katalánok mellett, de nyilvánosan helytelenítette Mussolini szlávellenes kijelentéseit, szembefordult a bánsági Gauleiterrel. De a térség szülötteként hirdette a román néppel való baráti kapcsolat erősítését, a nacionalista sajtó támadásainak visszaverése során többször is Nicolae Iorga, Petru Groza, Victor Cheresteşiu, C. Rădulescu-Motru, Nicolae Titulescu, Teodorescu-Branişte, Silviu Dragomir, Victor Iamandi írásainak elvi állásfoglalásaira, nyilatkozataira támaszkodott. A román parlamentben 1927 és 1937 között tevékenykedett, előbb Háromszék, majd két cikluson át Szatmár megye választott képviselőjeként.

Élete jelentős alkotásaként kezelte ő is, az utókor is a Magyar Kisebbség című folyóirat működtetését, amelyet 1922-ben alapított a Jakabffy Elemér, Sulyok István és Willer József alkotta „lugosi triumvirátus”.

A nemzetpolitikai szemlének tartott kiadványban többek között Mikó Imre, Nicolae Iorga, Bíró Vencel, Paál Árpád, Balogh Artúr is közölt cikkeket, a jogtudomány, a politológia és a társadalomtörténet mellett irodalompolitikai vagy művészetszociológiai írások is napvilágot láttak a lapban. A legelső szám sorozatnyitó cikkét Román példa címen írta, célul tűzve ki, hogy példaként mutassa be az erdélyi és bánsági románság múltját, egyház-és iskolatörténetét, politikai és társadalmi szervezeteit, sajtóját, fejlődését. Mindezek a kérdések már a háború idején foglalkoztatták.

A román-magyar kapcsolatok „őszinte” történetének feltárásával is hozzájárult a kölcsönös megismerkedéshez a húszas-harmincas években.

Sulyok kiválása után 1939-ben Jakabffy Willerrel, de leginkább egyedül szerkesztette tovább a lapot, amely 1942 augusztusáig jelenhetett meg, havi két alkalommal. A lap nemzetiségi témához való racionális hozzáállását az is jól jelzi, hogy 1923-ban elindította a folyóirat román párját Glasul minorităţilor címmel (később német és francia nyelvű cikkeket is közöltek). Ennek különlenyomatait Bánsági és Erdélyországi Füzetek, majd Délerdélyi és Bánsági Tudományos Füzetek címmel szociológiai és politikai, valamint művelődés- és helytörténeti sorozatként jelentette meg.

Jakabffy Elemér nemcsak a román politikai-közéleti színtéren igyekezett jelen lenni, a Svájcban megrendezett népkisebbségi kongresszusokon is részt vett.

Az OMP 1938-as betiltásakor megtagadta a Romániai Magyar Népközösségbe való belépést, ám miután egy időre visszavonult a közélettől, 1943-tól mégiscsak segítette az RMN munkáját. Az ugyancsak hangsúlyos kisebbségtudományi munkát folytató Mikó Imre barátjával együtt ő is megszenvedte az 1944-es eseményeket, nemzetiségi túszként internálták Bukarestbe. Nyolc hónapnyi fogva tartás után Hátszeget jelölték ki új lakhelyéül, ahol kéziratban maradt kétkötetnyi önéletírásával gazdagította az erdélyi emlékirat-irodalom örökségét.

Az ottani kényszertartózkodás 1954-ig tartott, 1957-ben a Szatmárnémetiben élő fiához költözött, ahol 1963-ban bekövetkezett haláláig visszavonultan élt.

Szakmai tevékenysége, szakírói munkássága elismeréseként, 1938-ban a Magyar Tudományos Akadémia külső taggá választotta, amelytől az 1960-os akadémiai tagrevízió során indoklás vagy magyarázat nélkül megfosztották. Bennünket viszont semmi nem foszthat meg Cseresnyés Iván vagy Hagepian – azaz Jakabffy Elemér – írásaitól, életművétől.

Túl Trianon századik évfordulóján, kalandos utazásra hívjuk a Nőileg olvasóit. Az országomlást követő, kezdeti bénultság után az élni és túlélni akaró erdélyi magyarság az itthon maradt nagyjai révén szinte páratlan bravúrt hajtott végre. Minden erőszaknak ellenállva, nem olvadt be a román tengerbe, sőt, a magyar kultúra és értékteremtés új dimenzióit nyitotta meg: az „erdélyi” irodalmat, zenét, építészetet, színházat, tudományt, sportot. Sorozatunkban az elmúlt száz esztendő hazai óriásait igyekszünk számba venni. A teljesség igénye nélkül, szubjektív megközelítésben.

korábban írtuk

Tudós nők – Dr. Nemes-Nagy Enikő: Szinte minden attól függ, hogy milyen támogatást kap az ember otthonról
Tudós nők – Dr. Nemes-Nagy Enikő: Szinte minden attól függ, hogy milyen támogatást kap az ember otthonról

Nemes-Nagy Enikő 1993-ban lépett be a MOGYE kapuján, és több mint három évtizede az élete része az intézmény. Már orvostanhallgatóként önkéntesen mentősként dolgozott, aztán laborvezető orvos lett és hallgatók útjait egyengető egyetemi docens.