– Mivel foglalkozol?
– Pszichológus alapvégzettséggel egyetemi oktató vagyok, négy intézményben tanítok, csütörtökönként a rendelőmben dolgozom, hétvégenként pszichodráma és önismereti csoportokkal foglalkozom.
– Lenyűgöző! Milyen út vezetett idáig?
– Nagyon nagy szeretettel is szívesen végzem ezeket mind. Tanítóképzőt végeztem Marosvásárhelyen, ahol már tizedik osztályban világossá vált, hogy a pszichológia lesz az én utam. Onnan igazából csak tovább bomlott ez az ügy. Persze megpróbáltam céltudatosan is haladni. Előbb Kolozsvárra jelentkeztem gyógypedagógia szakra, ott másodéven kiderült számomra, hogy ez kevés, vagy nem igazán az, amit én keresek, ezért jelentkeztem a pszichológiára, párhuzamosan végeztem mindkettőt. A pszichológia magiszteri szakdolgozatom már egy kicsit szélesebb kutatási területre vitt,
És zöldfülűként, mindenféle előzetes ismeretség nélkül bekopogtam a Bölcsészkarra, Péntek János professzor úrhoz, az akkori Nyelvészeti Tanszék vezetőjéhez, elmondtam, hogy én ki vagyok, honnan jövök, mi érdekel engem, mi lenne az ötletem. Azt a választ kaptam: ilyen még nem volt, de lehet szó róla. Így már a Nyelvészeti Intézetben doktoráltam. Később rájöttem, ez egy sor problémát okozott a bürokratizált rendszerünkben, hogy alapképzés egyik tudományterületen, doktori másikon, így elmentem a Pécsi Tudományegyetemre pszichológiából habilitálni.
– Igazi interdiszciplináris habitusod van, sok szakterületet is ötvözöl, vélhetően nem volt ez könnyű.
– Valójában mindig azt éreztem, hogy az utamon vagyok, és azt csinálom, amit szeretek, ami kihívás, amit érdemes meglépni. Ez sokat könnyített a dolgomon. Sokszor éreztem azt, hogy teljesen ismeretlen környezetben kell kipróbálnom magam, és ez azért soha nem könnyű.
– Most kutatóként milyen kérdések foglalkoztatnak?
– A Covid-19 világjárvány utáni pszichológiai immunrendszer érdekelt az elmúlt időszakban. Már csak azért is, mert a járvány időszak után épp pályaválasztás előtt állt a lányom, és kezdett jobban foglalkoztatni ez a téma. Nevezetesen az, hogy
Pályaválasztás előtt álló nyolcadikosok valamint tizenkettedikesek körében kutattam.
– Mi volt az elsődleges motivációd arra, hogy kutató szeretnél lenni?
– Alapvetően oktatónak tartom magam, nem kutatónak, a munkámban a tudományos kíváncsiság vezérelt. Meg akartam jobban érteni, körbe akartam járni azt a jelenséget, ami érdekelt. Motivált, hogy újat tanuljak, átjárást, hidat találjak tudományterületek, témák, tartalmak között, és ne csak pszichológiai szemüveggel lássam a dolgokat. Igazából ez a tulajdonságom megmaradt, az, hogy területeket kapcsolok össze: pszichológiát és művészetet, üzleti világot, médiát, vallást, művészetpszichológiát, reklámpszichológiát, pasztorálpszichológiát, neveléslélektant, stb. Szinte minden interdiszciplináris, amit oktatok.
– Volt valami ijesztő, aggasztó ezen a pályán, amikor elindultál 22 évesen?
– Bár a nagyvilág számára az interdiszciplinaritás nagyszerű dolog, a tudomány és az egyetemi bürokrácia a „tiszta” dolgokat részesíti előnybe, így nehéz volt, hogy különböző tudományterületeken tanultam, kutattam, tanítottam, ez gyakran volt bökkenő.
– Mi az, ami most számodra örömet okoz? Mert ahhoz, hogy ennek az öt intézménybeli munkádnak és a sok egyébnek a gyeplőjét kézben tartsd, kellenek az örömforrások.
– Apró örömeink vannak szerintem. De fontos, hogy legyenek, és minden nap felfedezzük azokat. Magánemberként öröm, ha úgy érzékelem, hogy jól vagyok, elégedett vagyok a kis világomban, egészségesnek tudom magam, a lányom. Szépen alakulónak látom a 17 éves lányom életét. Megelégedettséggel és nyugalommal tölt el, hogy úgy látom, jó alapjai vannak, és boldogulni fog a világban. A tőlem telhetőt talán megtettem.
Olvasok, lovagolok, zenét hallgatok, színházba járok, nagyokat sétálok, kirándulok, barátaimmal találkozom, ezeket szívesen teszem, feltöltenek. A szakmában pedig, mint tipikus segítőnek, öröm, amikor látom azt, hogy segíteni tudtam, hogy változik az ember élete, nem kínlódik, meggyógyult például a pánikbetegségből, a szorongásából, élhetőbbé vált az élete, és ehhez valamelyest hozzájárultam. Öröm, amikor a diák szemében látom, hogy felcsillan valami, hogy meglepődik, érdeklődni kezd.