ARCHÍV Eszünk, hogy éljünk – vagy élünk, hogy ehessünk?

Az evés, azon túl, hogy zsigeri, ösztönös szükséglet, érzések és emlékek felidézésére képes, szebbé teszi vagy elrontja a napunkat, szociális, kulturális létünk alapvető eleme. Az étkezés milyenségével a lelkünket is tápláljuk, vagy éppen éheztetjük. Nálunk, (erdélyi) magyaroknál pedig az evés büszkeség. (Cikkünk a Nőileg magazin 2024. májusi számában jelent meg.)

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Az mondják, az étkezés összehoz, és ha közösen étkezik a család, az elsődlegesen azt az üzenetet közvetíti a tagjai felé, hogy képesek egymásról gondoskodni, egymást táplálni, figyelnek egymás alapvető szükségleteire, magyarázza Dimény-Varga Tünde pszichológus, gyermek-pszichoterapeuta. De önmagában nem elég az együttlét, hanem annak körülményei, hangulata talán még meghatározóbb ebből a szempontból: az egymásra hangolódás, a kielégítő kommunikáció, az alapvető derű, az egymásra irányuló figyelem és természetesen a mindenki számára kielégítő ételek, teszi hozzá.

„A rendszeres családi ebédeknek vagy vacsoráknak rengeteg tudományosan igazolható haszna van, mind a mentális, mind pedig a fizikai egészség terén, ilyen például a magasabb önbecsülés, a reziliencia, gyerekek esetében gazdagabb szókincs, jobb iskolai eredmények,

az egészségesebb étkezési szokások kialakulása, az elhízás kisebb valószínűsége” – sorolja Tünde. Tehát nem önmagának az étkezésnek van közösségépítő szerepe, hanem az örömteli együttlétnek, a beszélgetéseknek, egymás támogatásának.

Magyar ember, evés közben…

Ezzel szemben a „magyar ember evés közben nem beszél”, mondják. A magyar ember egyáltalán mikor beszél fontos dolgokról? – dobja vissza a labdát a szakember. Nálunk nagyon erős az elhallgatás kultúrája. „Nyilván tele szájjal nem beszélünk, és az is érthető, ha vitás kérdéseket nem étkezés alatt akarunk megbeszélni. De a közös étkezésnek más értelme is van a táplálék bevitelén túl. Ha nem beszélgetünk egymással, akár ki-ki el is vonulhatna az ételével, ami sajnos meg is történik sok családban. Nem tudom, honnan ered a mondás, valamikor, bizonyos körülmények között esetleg lehetett létjogosultsága, de ma már általánosan nézve értelmetlen, sőt káros!” – hangsúlyozza Tünde.

A magyar ember és az étel viszonyát számtalan más mondásunk megörökíti, de irodalmunk és a kultúrtörténet is azt tükrözi:

a magyar ember addig eszik, amíg a koporsóba teszik. S hogy a férfi szívéhez a gyomrán keresztül vezet az út? A mondás talán annyiban igaz – jegyzi meg a szakember –, hogy a finom ételek, a jóllakottság, valamint az a tény, hogy gondoskodnak rólunk, hatással van az agy jutalomközpontjára.

„Ezek a mondások a hagyományos nemi szerepekben gyökereznek, amikor még egyoldalúan a nő feladata volt a főzés, és a nők számára az érvényesülés útja csak a férjhez menés volt. A férfiak szempontjából is káros, leegyszerűsíti őket, mintha csak ösztönlények lennének” – hangsúlyozza. Mindezek mellett azonban a legújabb tudományos eredmények valóban alátámasztják a gyomrunk és érzelmeink közti szoros kapcsolatot – lásd: agy-bél tengely –, de ez mindkét nem esetében érvényes.

Minden olyan megjegyzés, szólás ártó, amely bele akar avatkozni a másik ember – legyen bár szó gyerekről – étkezési szokásaiba, figyelmeztet Dimény-Varga Tünde. Ilyen például: „Addig nem állsz fel az asztaltól, amíg mindent meg nem ettél a tányérról”, Aki nem dolgozik, ne is egyék!”, „Afrikában éheznek, te meg finnyáskodsz”, „A jó gyomor mindent megőröl”, „Miért csak ilyen keveset veszel?”, „Vegyél még! Nem ízlik?”, „A nagyi szomorú lesz, ha nem eszel”. Nem mind székely, de jellemző nálunk is.
Elrontott étkezéseink

Az étkezéshez való viszonyunk már a gyermekkorunkban kialakul, tehát ha gyerekkorban már rosszul indul a viszony, akkor utána elég nehéz rendet tenni e téren. „A kutatások azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akik már 9 éves koruk előtt túlsúlyosak, sokkal nehezebben tudnak lefogyni felnőttként. Gyerekkorban alakulnak ki a (helyes) étkezési szokásaink, amibe sajnos gyerekként nincsen sok beleszólásunk, hiszen ez nagymértékben a családtól, a szülőktől függ” – szögezi le Krizbai Tímea klinikai szakpszichológus, gyermekpszichológus. „Megfigyelhető, hogy például a túlsúlyos felnőtteknél gyerekkorban rendszerint megjelenik a túletetés, azaz az erőltetett etetés, hogy „Most ezt megeszed”, „Addig onnan nem állsz fel”, ami tulajdonképpen

arra tanítja meg kisgyerekkortól a gyerekeket, hogy nekik nincsen beleszólásuk, vagy nincs elég autonómiájuk, hogy eldöntsék: mennyit szeretnének és tudnak enni”

– hoz fel egy példát a szakember.

Az erőltetett etetés forrása lehet – tudjuk meg –, hogy alapvetően megváltozott a táplálkozással kapcsolatos értékrendünk. Régen az ételnek teljesen más volt a jelentősége, mert a korábbi generációk nem fértek olyan könnyen hozzá az ételhez. „A nagyszüleim a háborús időszakban éltek, amikor nem volt elérhető akármilyen étel, akárhogy. Akkor az volt az értékrendszer, hogy az ételt tiszteljük, becsüljük, ha ez a szelet kenyér van, azt a szelet kenyeret megesszük, mert lehet, hogy holnap nem lesz. Értékrendbeli eltérés van a generációk között: nehéz az idősebb generációnak elfogadni, hogy az a krumpli például, amiért megdolgozott, akár maga termesztette, az nem kell a gyermeknek” – magyarázza Krizbai Tímea.

Kiveszett a szezonalitás, a ritmus

A mai gyerekeknek nincsenek olyan megtapasztalásai vagy félelmei, hogy lehet, hogy holnap nem lesz mit enni. Sőt, alapvetően előfordul, hogy az igazi éhségérzetet sem tapasztalja meg sok gyermek, hiszen a mai fogyasztói társadalomban lépten-nyomon elérhető mindenféle ennivaló. Ennek a hozadéka viszont az, hogy a gyermekeink nem tanulják meg a mértéket, a mértékletességet. És ugyanígy a szezonalitás is kiveszett. „Gyerekkoromban ki kellett várni azt, hogy mikor jön a nyár, mikor ehetek epret, mikor érik a cseresznye. Teljesen felborult ez a rend, ebből kifolyólag megváltozott az étkezéshez, az evéssel kapcsolatos rituálékhoz való viszonyunk. Maga az étrend, annak a szezonalitása ad egy bizonyos szabályosságot, egy keretet az életünknek, és hogyha ez felborul, akkor felborulhat a ritmus is.

Az étkezés az, ami köré a családi életet tudjuk szervezni, ha ez megváltozik, vagy nincsen rendje, akkor borulhat több más minden is”

– így a szakember.

Egyre elterjedtebbek a táplálkozási zavarok is, erősíti meg Krizbai Tímea. Úgy véli, talán a családoknak a szétesésével kapcsolatos ez is. „Ebben a rohanó világban nincs meg a ritmusunk, a gyerekeknek a nagy része kicsi kortól nem reggelizik, mert reggel mindenki rohan. Kimaradnak a közös családi ebédek, egyre kevesebb a közös rituálé a családban, és ez azért nagymértékben rányomja a bélyegét arra, hogy milyen lesz később a gyereknek a viszonya a táplálkozással” – fejti ki.

Az anorexia és bulímia mellett gyakori – bár kevésbé súlyos – táplálkozási rendellenesség a falászavar (angolul binge-eating). Érzelmi evésről van szó, amikor az evést az egyén a saját megnyugtatására használja, és arra, hogy pozitív élményeket, érzéseket generáljon. De a falászavar hosszú távon túlsúlyhoz, egészségügyi problémákhoz vezet. Ezért fontos azon dolgozni szakember segítségével, hogy az érzelmi szükségleteinket nem mindig evéssel kell kielégíteni.
Már nem magánügy az evés

A közösségi média hatására az evés ma már nem magánügy: megosztjuk ország-világgal, hogy mit, hol és kivel ettünk. Mindennek közösségkovácsoló jellege is lehet, beszélgetésindító egy-egy ilyen bejegyzés. Ellenben érdemes megfigyelnünk, hogy például ilyenkor hajlamosabbak vagyunk többet enni, mint amennyit egyébként, jegyzi meg Lukács-Márton Réka pszichológus. „Nyilván olyan emberekkel szeretünk enni, olyanokat választunk »evőtársul«, akiket szeretünk, kedvelünk. Ha a közösségi média tükrén nézzük ezt, akkor ez egy príma lehetőség, hogy megvillogtassuk a barátságainkat, az ismerőseinket, akár megerősíthetünk barátságokat ezzel. De nem feltétlenül mindig ilyen nagyon szép és habos és minden: a sok felszín mögött kiderülhet, hogy evés közben mindenki csak nyomta a telefonját, nem is hangolódtunk egymásra”– mutat rá a szakember.

Csalunk, bűnözünk, ha csak élvezzük?

Ugyancsak a közösségi média hozadéka, hogy egyre trendibb az egészséges táplálkozásra való túlzott odafigyelés és ennek a megosztása.

Orthorexia nervosa az e mögött sokszor megbúvó étkezési zavar neve: amikor kényszeresen figyelünk arra, hogy minden, amit elfogyasztunk, a lehető legegészségesebb legyen. Rengeteg időt és energiát emészt fel mindez, belső feszültséget okoz, nagymértékű kényszerességgel jár,

gyakran pedig a hétköznapi, emberi kapcsolatok kárára lesz. „Fizikailag lehet, hogy maximálisan egészséges ez a fajta tudatosság, ellenben lelkileg rettentően megterhelő, hosszú távon pedig nem fenntartható. Szorongással jár, akár azért, hogy honnan szerezzük be, hogyan készítjük el a fogásokat, vagy azért, ha véletlenül nem jön össze minden alkalommal a legegészségesebbet ennünk” – sorolja a pszichológus.

Az egészségkultusz révén a táplálkozással kapcsolatos bűntudatkeltés is mindennapos, olyannyira, hogy sok népszerű diétában „bűnözésnek” vagy „csalásnak” nevezik azt, amikor megengedett, hogy azt együnk, amit szeretnénk.

„Folyamatosan bűntudatot kellene éreznünk, hogy megettünk egy kocka csokit. Vagy Úristen, ettünk egy kicsi gyorséttermi kaját, hiszen az egészségtelen és rossz, oda az egész diétánk, és elindultunk a lejtőn.

Holott az volna a legfontosabb, hogy megtartsunk egy egészséges egyensúlyt a táplálkozásban, és ne büntessük magunkat azért, mert bekerült egy ilyen »tiltott gyümölcs« az aznapi táplálékomba. Tudjuk racionálisan átgondolni, és ne nevezzük bűnözésnek, ha néha mást eszünk, mint a lehető legegészségesebbet. Negyven évig nem lehet csak salátán és csirkemellen élni, mentálisan az ilyen szintű megvonás egyáltalán nem egészséges” – hangsúlyozza Lukács-Márton Réka.

Dőzsölés és body-positivity

A body positive (test-pozitivitás) mozgalom révén ma már a közösségi médiában is megjelennek azok az influenszerek, akik görbe tükröt tartanak az egészségkultusznak. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy fittyet hányhatunk az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveire. „Azért figyeljünk arra, hogy a »mindent megengedek magamnak, és hogy XXL-es nadrágot viselek tizenöt évesen« már nem a body positivityhez tartozik, hanem egészségtelen” – jegyzi meg a szakember.

Az, hogy az étkezéseinkről posztolunk, elsősorban státuszszimbólum: hogy mit, hol, mennyi áron tudok megvenni és megenni, és kinek a társaságában.

„Senki nem posztolja az uzsonnára megkent zsíros kenyeret. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a közösségi média nem a realitást mutatja. Lehet, hogy a fitnessz-influenszer a szuper-egészséges kajákat osztja meg, s közben esténként csokifagyit eszik a tévé előtt. Próbáljunk tehát mindig mögé nézni annak a csillogásnak, amit a közösségi média láttat, igaz ez a táplálkozási szokásokra is” – mondja útravalóul a szakember.

Ahol tudnak élni és enni

A mediterrán étrend nem véletlenül vált a Világörökség részévé, mint a jelenleg legegészségesebbnek tartott étrend és életmód, véli Dimény-Varga Tünde. Hozzátartozik az élet, az étel szeretete, az étkezésnek megadják a módját, akár hétköznapokon is. Családok, baráti társaságok járnak össze, étkeznek együtt vendéglőkben, bisztrókban, akár késő éjszakáig. Bár fogyasztanak alkoholt, nem jellemző a lerészegedés, a gyermekek pedig együtt vannak a felnőttekkel. Az ún. kék zónákra vonatkozó kutatások is rávilágítottak a táplálkozás és a hosszú élet összefüggéseire. A kék zónák közül kettő – Szardínia és Ikaria szigete – a mediterrán térséghez tartozik. De a kaliforniai Loma Lindán, a japán Okinava szigetén, valamint a Costa Rica-i Nicoya félszigeten nemcsak az étrend miatt élnek tovább az emberek, hanem mentalitásuk, aktív életmódjuk is hozzájárul ehhez.

korábban írtuk

Csipkebogyó, kökény, galagonya – Őszi vitaminraktározás vadgyümölcsökkel
Csipkebogyó, kökény, galagonya – Őszi vitaminraktározás vadgyümölcsökkel

Októberben a meleg színekbe burkolódzó levelek arra sarkallnak, hogy rácsodálkozzunk a természet színjátékának utolsó felvonására. Ha gyakran járjuk a természetet, megtalálhatjuk azokat a „titkos” helyeket, ahol vadgyümölcsöt tudunk gyűjteni.