Pakot Mónika: Lázcsillapítás - gyógynövényekkel, házilag Teadélután

A gyuladásos megbetegedésekhez gyakran kapcsolódnak lázas tünetek is. Ilyenkor mintegy első intézkedésként gyógynövényeket is használhatunk a lázas állapot csökkentésére.

Fotó: Freepik

Általában 38 Celsius-fok körüli testhőmérséklettől beszélhetünk lázról: egy egészséges ember testhőmérséklete 36,5 és 37,2 Celsius-fok körül van, ha a hőmérséklet 38 Celsius-fokra vagy magasabbra emelkedik, akkor ezt már láznak nevezzük. Láz kialakulhat fertőzés, gyulladás, napszúrás, gyógyszeres kezelés vagy más egészségügyi probléma miatt. Ha testünk belázasodik, azt jelzi, hogy a szervezet fertőzéssel vagy más egészségügyi problémával küzd.

A láz nem betegség

Fontos azonban kiemelnünk, hogy a láz önmagában nem betegség, hanem a szervezet természetes reakciója a fertőzésekre vagy más egészségügyi problémákra.

A láz segíti az immunrendszert a kórokozók elleni küzdelemben.

Ha azonban a láz túl magasra emelkedik, vagy a betegnek súlyos tünetei vannak, mindenképp forduljunk orvoshoz, különösen, ha gyerekről vagy csecsemőről van szó.

A lázcsillapító gyógynövények és házi szerek felnőttek és gyermekek számára egyaránt hasznosak lehetnek nemcsak a láz csökkentésében, hanem az általános közérzet javításában is. Különösen értékes, ha ezek a házi szerek spontán fertőzés esetén a háznál vannak. A gyógynövények mellett viszont figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre, hogy láz esetén megelőzzük a kiszáradást.

Izzasztó növények

Lássuk tehát a lázcsillapító gyógynövényeket, izzasztó növényeknek is nevezhetünk.

A hársfavirág segít a megfázásnál. A virágokban található illóolajok, tanninok, flavonoidok és nyálkaanyagok kombinációja forrón áztatva nyugtató, izzasztó és gyulladáscsökkentő hatású. Alkalmas a szervezet védekezőképességének erősítésére, valamint megfázás, láz és köhögés ellen. Lehet külön, egymagában is használni, de érdemes keverékként fogyasztani.

Vigyázat! A hársfavirág gyakori fogyasztása szívkárosodással jár. Szívbetegség estén ne fogyasszuk orvosi felügyelet nélkül. Ugyanakkor a gyerekeknél, illetve terhes vagy szoptató nőknek a hársfavirág fogyasztása előtt konzultálni kell az orvossal, tehát itt is óvatosság ajánlott.

A réti legyezőfűnek gyönyörű fehéres virágzata és egyedi, finom édes illata van.

Ezért is nevezik a „rétek királynőjének”. A réti legyezőfű szabad szalicilsavat tartalmaz, ezért réti aszpirinnek is nevezik.

De tartalmaz még flavonoidokat, tanninokat, illetve kovasavat és citromsavat is. Szalicilát tartamának köszönhetően gyulladáscsökkentő, lázcsillapító és fájdalomcsillapító hatású, ezért megfázás, fejfájás és láz kezelésére használjuk. Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonsága miatt reumatikus betegségeknél is alkalmazzák.

A bodzavirágból készült tea különösen a megfázás és az influenza időszakában segíthet mozgósítani a szervezet védekezőképességét. Izzasztó hatása van. A benne található flavonoidok és a C-vitamin támogatják az immunvédelmet, és segítenek a fertőzések gyorsabb lecsengésében.

Ha problémánk van az ínyünkkel vagy a torkunkkal, akkor fűzfakéregteával való gargalizálás kimondottan ajánlott. Hatásosnak bizonyul manduladuzzanat, ínygyulladás és fogfekély esetén, orvosi kezelés melletti támogatásként.

Külsőleg a fűzfakéregtea borogatás formájában vagy lemosóként nagyszerűen alkalmazható idegfájdalmak, fekélyek, sebek és kiütések kezelésére.

Napközben kortyolgatva segít fejfájás, lázas betegségek, köszvény, reumás ízületi gyulladás és fájdalmas ízületi gyulladás esetén.

A fűzfakéreg január- és februárban gyűjthető. Gyorsan szárítsuk, és jól zárt üvegedényben tároljuk. A fűzfakéregben található szalicin hatóanyagot az emberi szervezet szalicilsavvá alakítja, amely a kortizolhoz hasonló gyulladáscsökkentő hatású. Ugyanakkor a szalicilsav eltávolítja a baktériumok létfontosságú táptalaját, és így kifejti antibiotikus hatását.

Milyen házi praktikák csökkenthetik még a lázat?

Ecetes vízzel történő borogatás: egy langyos borogatás vízzel és hígított almaecettel segíthet a láz csökkentésében. Ezeket a borogatásokat klasszikusan vádliborogatásnak nevezik. Gyerekkori tapasztalatom, hogy

a nyakam köré is tekertek lazán langyos ecetes vizes borogatást, valamint a két kezembe is adtak egy egy kis flanel gomolyagot.

Hagymás borogatás: a hagymát vékony szeletekre vágjuk, kissé felmelegítjük, és pamutkendőbe csomagoljuk. Ezt a borogatást a talpra lehet helyezni, és meleg ruhával letakarni.

Hideg borogatás: a homlokra vagy a csuklóra helyezett hideg (de nem jéghíged!) flanel segíthet a láz csökkentésében.

Fontos azonban, hogy forduljunk orvoshoz, ha a láz túl magasra emelkedik vagy túl sokáig tart. Ezek a házi gyógymódok első intézkedésnek számítanak, vagy ha hétvégén vagy késő este van szükség házi gyógymódra. Ha azonban nincs javulás, mindig orvoshoz kell fordulni!

korábban írtuk

Kit szolgál a döntésem: engem vagy a gyermekem?
Kit szolgál a döntésem: engem vagy a gyermekem?

Amióta anya lettem magam is, szinte egyébről sem beszélünk Lukácsi Katalin ügyvéddel, mint a gyermeknevelés művészetéről. A Gyermekeinkért Mozgalom egyik tagjával gondoltunk egy merészet, s megosztjuk a beszélgetéseink, hátha mások is épülnek belőle.