Címke: gyógyír

Feketelista: Kényeztetést követő, kényelmetlen fertőzések

Ahogy beköszönt a hidegebb évszak, ki ne vágyna arra, hogy egy pihentető hétvégét töltsön egy olyan helyen, ahol melegvizes medence, jakuzzi, szauna és egyéb kényeztetés várja? Csakhogy érdemes elővigyázatosnak lenni, mert egy wellness-hétvégén komoly fertőzéseket is elkaphatunk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. novemberi lapszámában jelent meg.)

Nagy Sarolta: „Ne a betegség határozza meg az életemet”

Az 1-es típusú cukorbetegség többnyire gyerekkorban alakul ki, és bár sokan gondolják még ma is, nem az édességek fogyasztása az okozója, semmi köze ahhoz, hogy a diagnózis előtt hogyan étkeztünk. Nagy Sarolta négyéves volt, amikor diagnosztizálták. Belenőtt a „cukros” életbe, elfogadta, sőt, olyan családoknak segít, akik most csöppentek bele ebbe az élethelyzetbe, de azért vele is előfordul, hogy szabadságra küldené ezt az állapotot.

Horváth Attila: A thai masszázs a teljes testre koncentrál, a szabad energiaáramlást igyekszik előidézni

A masszázs a legrégebbi gyógymódok egyike, évezredek óta használják különféle egészségügyi panaszok kezelésére. Környékünkön talán a legismertebb a klasszikus svéd masszázs, ehhez képest a thai masszázst sokkal kevesebben ismerik, s talán nem túlzás azt állítani, hogy számos tévhit is él az emberek fejében ezzel a módszerrel kapcsolatban. Horváth Attila thai-masszőr mesél a Buddha idejéből eredeztetett ősi gyógymódról.

Sokkal több, mint fejfájás: migrén

Nincs rá pontos recept, és nincs rá pontos magyarázat sem. A migrén legtöbb esetben minden embernél változó, éppen ezért a gyógymódja is többféle lehet. Van, akinek két dupla eszpresszó megoldja a problémát, másoknál kórházi kezelés szükséges. Egy biztos: akinek nem volt soha, elképzelni sem tudja, milyen fájdalommal jár. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. októberi lapszámában jelent meg.)

Orrvérzés: nem veszélyes, de figyelni kell rá

Az alacsony páratartalom, a túl száraz levegő, allergia vagy egy óvatlan orrpiszkálás miatt is könnyedén elindulhat az orrunk vére. Többnyire nem érdemel különösebb odafigyelést ez a tünet, ám ha gyakran visszatérő és nehezen elálló orrvérzést tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. szeptemberi lapszámában jelent meg.)

Az vagy, amit megeszel – Mit tehetünk a női emésztési problémák ellen?

Az emésztőrendszert érintő betegségek nagymértékben ronthatják az életminőséget, az állandó fájdalom, a diszkomfort érzet emberi kapcsolatainkat és önértékelésünket is rombolhatja. Nem érdemes ezeket a problémákat félvállról venni, hiszen akár évtizedeken át is kísérhetnek bennünket. A jó hír azonban az, hogy a baj megelőzhető. Hogyan? Dr. Suciu Szőke Zsuzsanna belgyógyász elmondja. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. augusztusi lapszámában jelent meg.)

Nyavalyás nyári nyűgök

Habár szabadságnak nevezzük, nyaraláskor igazi tiltózónába lépünk: ne heverésszünk a tűző napon, ne nyalakodjunk minden fagyisnál, ne mezítlábaskodjunk a medencék körül, ésígytovább, ésígytovább. Íme a legnyűgösebb nyári nyavalyák. (Cikkünk a Nőileg magazin 2014. augusztusi számában jelent meg.)

Nyaralás, strandolás várandósan – az óvatosság a kulcsszó

A terhesség nem betegség, tudjuk, mégis minduntalan azzal szembesülünk, hogy számtalan tévhit kering arról, hogy mit szabad és mit nem a várandós nőknek. Megnyugtatásként: nyaralni, utazni, strandolni például minden további nélkül lehet. Az észszerűség a kulcsszó – mondják a szakemberek. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júliusi lapszámában jelent meg).

A komfortérzetünk miatt fontos: szebb az élet szagokkal

A szemünk világa és a jó hallásunk – a két legfontosabb érzékünk, amelyekkel értjük, értelmezzük a világot. A szaglás mintegy mellékes, s a koronavírus világjárvány előtt különösebb figyelmet nem is tulajdonítottunk a hiányának. Élni lehet nélküle, persze, de akkor mégis mi a jelentősége annak, hogy szagokat érzünk? (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. júniusi lapszámában jelent meg.)

Körömgomba, tyúkszem és szemölcs – gyógypedikűrös segít eligazodni

Kétféle ember létezik: akinek rendszeresen szüksége van lábápolásra, és akinek előbb-utóbb szüksége lesz a lábápolásra – vallja Kedei Delinke, székelyudvarhelyi gyógypedikűrös. Százak szenvednek tíz- vagy akár húsz éve a körömgombától, amíg szakemberhez fordulnak, pedig van módja annak, hogy szép és egészséges körömlemez nőjön a beteg köröm helyére. A lábápolás nem csak esztétikai okokból fontos, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele, vagy épp kezelni tudjuk azokat – hangsúlyozza Delinke.

Férfi meddőség – gyakoribb, mint gondolnánk

A meddőség állapotát nehezen értik meg azok, akiknek nem kell megküzdeniük vele, pedig minden hatodik párt érinti a világon. Valamiért rögtön a nőknél keressük elsősorban az okot, pedig a statisztikai adatok arra világítanak rá, hogy fele-fele arányban küzdhet terméketlenségi problémákkal férfi és nő. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)

Intim ügy, de torna

Nem vagyok egy betegeskedő típus, se nőgyógyászati problémáim, sem a vizelettartással, sem az elengedéssel nem voltak gondjaim soha. Épp ezért nem is éreztem korábban késztetést az intimtornára – még ha tudtam is róla, hogy egyéb áldásos hatásai is vannak… Na, de most kipróbáltam.

Amikor a méhek gyógyítanak – Az apiterápia újrafelfedezése

Legrövidebben talán úgy fogalmazhatjuk meg az apiterápia lényegét, hogy a méhek termékeinek és adottságainak felhasználása. Ezek gyógyhatása ezeréves emberi tudás és tapasztalat, amit méhészek nemzedékei adtak tovább, modern alkalmazása, leírása, kutatása viszont csak pár évtizedre tekint vissza. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. októberi lapszámában jelent meg.)

Orvosi pióca – az évezredes gyógymód

A piócaterápia évezredes múltra visszatekintő kezelési forma, manapság azonban kevés ember gondol rá, mint alternatív gyógymódra különböző betegségek esetén. Németh László piócás kezelésekkel foglalkozik Székelyudvarhelyen, mi pedig bekopogtunk hozzá, hogy testközelből tapasztalhassuk, miként működik az ősi kezelési forma.

Cukor helyett: valóban egészségesebbek a cukorpótlók?

A fehér cukor méreg – talán ez a legerősebb állítás, amit olvasni szakemberektől. A finomított fehér cukor ugyanakkor hozzájárul számos betegség kialakulásához, az elhízáshoz, emellett megakadályozza a kalcium, magnézium és egyéb ásványi anyagok felszívódását, fogszuvasodást okozhat – és még sorolhatnánk. Ma már számos helyettesítőjét megtalálhatjuk a boltok polcain, de valóban egészségesebbek a cukorpótlók? (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. áprilisi lapszámában jelent meg).

Vonzó teher – avagy kisebb melleket?

Sok nő irigyli, a férfiak többsége pedig odavan a dús női keblekért. Viselőik azonban ezt gyakran másképp érzik: nem áldásnak, inkább átoknak. Nehezíti ugyanis a sportolást, hátfájást, gerincproblémákat okozhat, nehéz megfelelő melltartót találni, és a nagy mell akaratlanul is kihívó. Nálunk is elérhető, és egyre több nő dönt a mellkisebbítő műtét mellett. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg.)

Szervezetünk térképe: a bőr

A bőr legnagyobb szervünk, teljes testsúlyunk 10–12 százalékát teszi ki. Ugyanakkor az egyik legsokoldalúbb is: számos olyan funkciót tölt be, mely lényeges testi és lelki egészségünk szempontjából egyaránt. De a külcsíntől függetlenül, miért kell figyelnünk a bőrünkre? (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. feburári lapszámában jelent meg).

Egy bogyó és kész is? – Egészségmegőrzés negyven felett

Ahogy száguldunk a 40 felé, kevés nyilvánvaló jele van annak, hogy öregszünk – persze az ősz hajszálaktól eltekintve, amelyeket gondosan igyekszünk elfedni –, de az sincs mindenkinek. Sokan nem érzik az évek múlását, mesésen érzik magukat a bőrükben, a testben azonban olyan finom változások mennek végbe, amelyek hatással lesznek a következő évekre.

Laczkó Vass Róbert: Mindenütt jó, de legjobb a konyhában

A gyergyóremetei származású Laczkó Vass Róbert a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának igazán sokoldalú tagja, könyveket ír, világot jár, és izgalmasabbnál-izgalmasabb ételeket főz barátainak, kollégáinak és a rászorulóknak. 

Puglia: festői tájak és „értékes

Olaszország lenyűgöző, nem lehet betelni vele – hallani turisták ezreitől –, az igazi csodát azonban „a csizma sarka” tartogatja. Puglia ugyan Itália legszegényebb tartománya, de látnivalókban nem szűkölködik. 

Kreatív embernek kreatív – és költséghatékony – a háza

Régi csűr deszkáiból újragondolt, mesés kapun át érkezünk Koszta Ignácz fenyédi szalmaházába. Az ügyeskezű hobbiasztalos foglalkozása szerint zenetanár, de mindent IS csinál. Két évig tanulta a szalmaház építésének módját, s az összes bútor a keze munkáját dicséri. 

A várakozás éke: adventi kalendárium

A karácsonyra való ráhangolódás egyik legjobb formai megjelenítése az adventi kalendárium. Megerősíti bennünk az advent üzenetét, a várakozás csodáját, és minden napba belop egy kis örömöt, szeretet. És hát, valljuk be, ki ne szeretne minden nap egy kis meglepetést kapni? 

Régi idők aranyalmája: a birsalma

Mindig elbűvöltek azok a csendéletek, amelyek számomra ismeretlen gyümölcsöket ábrázoltak. Sokáig így voltam a birsalmával és a gránátalmával. Előbb láttam őket festményeken, mint a valóságban. S bár a birsalma Erdélyben is megterem, viszonylag ritka volt az én gyermekkoromban...