Megtartó gyökereink: üljünk le legalább naponta egyszer a családi asztalhoz

Ez a tél a megszorítások tele pénzügyi szempontból. Sok család az élelmezésre szánt keretből vesz el a fűtésköltség javára. Ilyenkor mindig nagy kérdés, hogyan főzzünk úgy, hogy ne lemondásnak, hanem inkább kreativitásunk kibontakozásának éljük meg a konyhában töltött időt. Erre az az egyik javaslatom, hogy az egyszerű, olcsó, de hasznos alapanyagokat, például a gyökérzöldségeket készítsük el különlegesebb módon.

Amikor azt halljuk, hogy „vissza a gyökerekhez”, a legritkább esetben jutnak eszünkbe a gyökérzöldségek. Bár remélhetőleg állandó szereplői étkezéseinknek, ritkán gondolunk úgy rájuk, mint főszereplőkre. Olyanok ők, mint azok a színészek, akik nélkül nem jöhetne létre a darab, mégis mindig mellékszerepeket kapnak. De ha egyszer egy jó szemű rendező végre főszerepet szán nekik, elcsodálkozunk, hogy mennyire egyediek és különlegesek!

Pedig a zeller, a sárgarépa, a retek vagy a paszternák (hogy most csak őket említsem) igazán megérdemlik, hogy gyakrabban előtérbe helyezzük. Az egészségünkre gyakorolt jótékony hatásukon túl, mindenik sajátos ízvilággal rendelkezik, s így különleges ízélményhez juttat bennünket. Arról nem is beszélve, hogy a pénztárcánk is jól jár. 

Ha pedig azt szeretnénk, hogy érzelmileg, mentálisan is jól járjunk, üljünk le legalább naponta egyszer a családi asztalhoz mindannyian. 

A jó hangulatban eltöltött családi ebédeknek, vacsoráknak ugyanis pszichológiai értelemben is védő funkciójuk van. Kutatások bizonyítják, hogy az együtt étkező családok gyerekei egészségesebbek, változatosabban étkeznek, kevésbé hajlamosak az elhízásra.

Az ráérős étkezések alatt általában beszélgetünk. Ez ahhoz vezet, hogy a gyerekek gazdagabb szókinccsel rendelkeznek, és így jobban boldogulnak az iskolában. A kutatások szerint a közösen étkező családok az iskolai bullying ellen is védenek azáltal, hogy a gyerekekkel, kamaszokkal beszélgetve a szülők hamarabb felismerik a bántalmazás jeleit, így vélhetően hamarabb is tesznek lépéseket annak megfékezésére.

5000 tinédzser vizsgálata arra mutat rá, hogy 

azok, akik rendszeresen együtt étkeznek a szüleikkel, boldogabbak és érzelmileg kiegyensúlyozottabbak, reziliensebbek. 

Talán nem meglepő, hogy ugyanez igaz az anyákra is. A családi étkezések ugyanakkor védenek a problémás szerhasználat ellen is. Ott, ahol hetente ötször, vagy többször étkezik együtt a család, kevésbé jellemző az alkohol vagy más drogok fogyasztása. Érdekes adat, hogy a heti háromszor vagy kevesebbszer együtt étkező családokra már nem jellemző e védő funkció.

Végül pedig azt is kutatások támasztják alá, hogy az együtt étkező családok tagjai jobbak a társas kapcsolatokban. A jó hangulatú, asztal körüli beszélgetések jobb hallgatóvá, jobb kommunikátorrá és jobb emberismerővé tesznek. Arról nem is beszélve, hogy a családtagok közötti kötelékek is erősödnek általa. 

Sok-sok évnyi együttes étkezés során bizonyára rengeteg családi történet felszínre kerül. 

Szülőként, nagyszülőként beszélgetünk gyermekkori élményeinkről, felmenőink életútjáról, sikereinkről, kudarcainkról. Utódaink számára így biztosítunk erős gyökereket, amelyek nehéz időkben is megtartják őket, 

bárhová sodorja is őket az élet.

Azonban mindez csak akkor lehetséges, ha elég gyakran együtt vagyunk, ha szeretetteljesen és támogatóan viszonyulunk egymáshoz, valamint, ha mindannyian kivesszük a részünket a munkából, kezdve a bevásárlólista összeállításától a főzés munkafázisain át a konyha rendbetételéig. Ha jó a hangulat, a gyermekek évekkel később erre fognak emlékezni, nem pedig a szűkös lehetőségeinkre. 

Zeller gyros retek tzatzikivel

Hozzávalók:

A zeller gyroshoz: 1 kg zeller, só, bors, 1 teáskanál pirospaprika, 1 teáskanál füstölt paprika, csipetnyi chili, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 3 cikk fokhagyma, 1 teáskanál oregánó, 2 teáskanál kakukkfű, késhegynyi fahéj, késhegynyi szerecsendió, késhegynyi őrölt kömény, 1/2 dl szójaszósz, 4 evőkanál olívaolaj.

A retek tzatzikihez: 1 kötés retek, só, bors, 1 dl görög joghurt, 2 evőkanál olívaolaj, 1/4 citrom leve

A tálaláshoz: pita, saláta mix, paradicsom, uborka, lilahagyma (opcionális)

Elkészítése: A zellert meghámozzuk, hasábokra vágjuk, mintha hasábburgonyát készítenénk. A fűszereket elkavarjuk az olívaolajjal és a szójaszósszal, elvegyítjük a zellerhasábokkal. A fűszeres zellerhasábokat sütőpapíros tepsire rakjuk, 180 fokos sütőben megsütjük. A retket lereszeljük, a zsenge zöldjét apróra vágjuk. Elvegyítjük a görög joghurtban a sóval, borssal, olívaolajjal és citromlével együtt. A pitákat kettévágjuk, tzatzikit, zellert, salátát és zöldségeket teszünk bele. Szalvétába burkoljuk és fogyaszthatjuk!

Sült sárgarépa-saláta fetával, aszalt paradicsomos mártogatóval

Hozzávalók: 70 dkg sárgarépa, só, bors, olaj, 4 marék vegyes saláta, 7 dkg feta, 4 db. olajban eltett aszalt paradicsom, 1 nagy paradicsom, 2 cikk fokhagyma, só, bors, 2 evőkanál olaj (az aszalt paradicsomról), friss bazsalikom, ehető virágok (opcionális)

Elkészítése: A sárgarépát megpucoljuk, hasábokra vágjuk. Sózzuk, borsozzuk, olajjal meglocsoljuk és sütőben pirosra sütjük. Az öntethez a paradicsomot forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk, magjait kiszedjük. Az aszalt paradicsommal együtt késes aprítóba tesszük. Hozzáadjuk a fokhagymát, a sót és 2 evőkanállal az aszalt paradicsom fűszeres olajából. Krémesre turmixoljuk. Egy nagyobb tálon elrendezzük a sokféle salátán a sült sárgarépahasábokat. Rámorzsoljuk a fetát, megszórjuk bazsalikommal és ehető virágokkal. Az öntettel tálaljuk.

Egytálétel csirkeszárnnyal, gyökérzöldségekkel

Hozzávalók: 1/2 kg csirkeszárny, só, bors, olaj, 6 paszternák, 3 sárgarépa, 10 dkg csiperkegomba, 2 fej fokhagyma, késhegynyi füstölt paprika, késhegynyi csípős paprika

A pesztóhoz: 1/2 avokádó, 4 szál bazsalikom, 4 szál petrezselyemzöld, 1/2 dl olívaolaj

Elkészítése: A zöldségeket megpucoljuk, hasábokra vágjuk. A fokhagyma fejeket vízszintesen kettőbe vágjuk. A csirkeszárny végeket levágjuk (jó lesz alaplébe), a maradékot kettőbe vágjuk, sózzuk, borsozzuk. A zöldségeket és a húst kiolajozott sütőedénybe tesszük, olajjal meglocsoljuk, elvegyítjük, alufóliával lefedjük, és 180 fokos sütőben kb. egy óráig sütjük. A kétféle paprikát kevés olajjal elkavarjuk, a csirkeszárnyakat bekenjük vele, és fedő nélkül készre sütjük. A pesztóhoz az avokádót a bazsalikommal, petrezselyemzölddel, sóval összeturmixoljuk. Az egytálételt a pesztóval tálaljuk.

Fotó: Dimén-Varga Tünde

korábban írtuk

Egy bogyó és kész is? – Egészségmegőrzés negyven felett
Egy bogyó és kész is? – Egészségmegőrzés negyven felett

Ahogy száguldunk a 40 felé, kevés nyilvánvaló jele van annak, hogy öregszünk – persze az ősz hajszálaktól eltekintve, amelyeket gondosan igyekszünk elfedni –, de az sincs mindenkinek. Sokan nem érzik az évek múlását, mesésen érzik magukat a bőrükben, a testben azonban olyan finom változások mennek végbe, amelyek hatással lesznek a következő évekre.