Az eper, az szerelem!

Van, aki a karácsonyt várja, más a színpompás őszt vagy a virágzó tavaszt. Számomra az év legszebb időszaka a koranyár, az új termések időszaka, amikor végre új árutól roskadoznak a piaci asztalok. Olyan ez, mint egy ígéret beteljesülése. Hogy bármilyen nehéz is volt a tél vagy az elmúlt hónapok, könnyebb idők jönnek: sok-sok várakozás és vágyakozás után újra van napfény, újra van gyümölcs! És micsoda gyümölcs! Az eper, az szerelem. Első szerelem.

Ilyentájt, ha egy idegen városban járunk, könnyen ráakadunk a piacra. Elég csak az orrunk után menni, az eper illatát messziről érezni fogjuk. A konyhák nyitott ablakából pedig eperlekvár illata száll. Hiszen olyan rövid az eper szezonja, alig egy hónap, muszáj télire is eltenni belőle, hogy zord, sötét napokon is emlékeztessen rá, újra süt majd a nap, és újra behunyt szemmel érezhetjük a nap érlelte eper zamatát. Mert 

bár manapság szinte egész évben hozzájutunk friss eperhez, az üvegházi változattal legfennebb a szemünket tudjuk becsapni.

Akinek a kertjében eper nő, még inkább átélheti a csodát, virágzástól gyümölcsérésig. Emlékszem, amikor gyermekek voltunk, minket illetett mindig az első, beérett gyümölcs a kertből. Azután az unokákat várták az elsők, a szüleim le nem szedték volna előlük, hadd örüljenek a lurkók!

Nálunk, Székelyföldön újabban több eperszezon is van. Az első vállalható import eper után ugyanis nem sokkal érkezik a szatmári eper. Harmadik felvonásként pedig végre beérik a helyi is, hogy aztán szeptemberben újra örülhessünk egy kisebb adagnak.

Az eper a szerelem gyümölcse. 

Íze, színe, illata mind erre predesztinálja, nem csoda, ha már az ókori rómaiak eperrel kedveskedtek Vénusznak. Paradox módon, egyszerre szimbolizálja az érzékiséget, a termékenységet és a tisztaságot. Ha napi egy alma az orvost távol tartja, ugyanez igaz kb. 8 szem, vagyis egy adag eperre is. Ezzel a mennyiséggel a napi C-vitamin szükségletünket is lefedjük. Ezen kívül, a rendszeresen fogyasztott eper jót tesz a szívnek és az agynak is, hiszen speciális antioxidánsai révén csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Az eper jót tesz a bőrünkkel, a hajunkkal, az emésztésünkkel, s talán nem meglepő, de a hangulatunkkal is. 

Együnk hát epret reggelire, ebédre és vacsorára! 

Együk önmagában, tejföllel, tejszínhabbal. Fogyasszuk eperhabként, kanalazzuk hideg levesnek, vagy tegyük a salátánkba. Készítsünk belőle salsát húsok mellé, eperdzsemet, többfélét is. Társítsuk bodzával, rebarbarával. Igyunk vele smoothie-t, fermentált gyümölcsitalt, sangriát vagy gin-tonikot. És feltétlenül készítsünk desszerteket, ehhez mutatunk most receptet. Az eperszezon oly gyorsan véget ér, ha valamire, erre nagyon igaz, hogy carpe diem!

Epres brownie mandulával

Hozzávalók: 10 dkg étcsokoládé, 10 dkg tejcsokoládé, 20 dkg vaj, 15 dkg nádcukor, 1 evőkanál vanília kivonat, 4 tojás, 20 dkg liszt, csipet só, 30 dkg eper, 4 evőkanál mandula lapka.

Epres brownie mandulával

Elkészítése: A vajat a csokival alacsony lángon összeolvasztjuk. Az epret felszeleteljük. A tojásokat alaposan kikavarjuk a cukorral és a vanília kivonattal. Hozzáadjuk a lisztet és a sót, majd a csokis vajat. Sütőpapírral bélelt, 35x20 cm-es tepsibe öntjük a csokis masszát. A tetejét kirakjuk eperrel és megszórjuk mandulával. 200 fokon, 25 perc alatt készre sütjük.

Epres-mákos sütemény olívaolajjal

Hozzávalók: 2 tojás, 25 dkg cukor, 2,5 dl joghurt, 1 dl olívaolaj, 1 teáskanál vanília esszencia, 1 (bio) citrom héja, csipetnyi só, 30 dkg liszt, 5 dkg mák, 1,5 teáskanál sütőpor, kb. 40 dkg eper. A tetejére: vaníliás porcukor.

Epres-mákos sütemény olívaolajjal

Elkészítése: Az epret megmossuk, papírtörlőn megszárítjuk. A nagyobb szemeket feldaraboljuk. A sütőt felhevítjük 180 fokra. A tojásokat a cukorral krémesre kavarjuk. Hozzáadjuk a vanília kivonatot, a citrom héját, a joghurtot és fokozatosan az olívaolajat. A lisztben elkavarjuk a sütőport, a mákot és a sót. Belekavarjuk a folyékony részbe. A tészta felét egy sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük. Kirakjuk az eper felével. Elsimítjuk rajta a tészta másik felét, ezt is kirakjuk eperrel. Kb. 60 perc alatt sül meg, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e a közepe. Porcukorral meghintve tálaljuk.

Tipp: Extra hozzávalóként vaníliafagyit, tejszínhabot, mascarpone krémet vagy eperszószt adhatunk mellé.

Francia képviselőfánk sós karamellel, eperrel

Hozzávalók: (kb. 30-35 darabhoz)

Az égetett tésztához: 10 dkg víz, 10 dkg vaj, fél teáskanál cukor, fél teáskanál só, 10 dkg liszt, 14 dkg tojás (kb. 3 db)

A ropogós tetőhöz: 5 dkg vaj, 7 dkg barna cukor, 7 dkg liszt

A krémhez: 25 dkg sűrített tej, csipetnyi só, 25 dkg mascarpone, 2 dl tejszín, 4 evőkanál vaníliás porcukor, 1 teáskanál vanília kivonat

A tetejére: 20 dkg eper

Francia képviselőfánk karamellel, eperrel

Elkészítése: A ropogós réteghez a vajat elkavarjuk a barna cukorral, majd a liszttel. Két réteg sütőpapír közt vékonyra nyújtjuk és fagyasztóba tesszük.

Az égetett tésztához a vizet, a vajat, a sót és a cukrot egy lábasban felforraljuk. Belekavarjuk a lisztet, és még 1-2 percig a tűzön kavarjuk, amíg elválik az edény falától. Levesszük a tűzről, és hagyjuk kissé kihűlni, majd egyenként, habverővel hozzákeverjük a tojásokat. A ropogós tésztát kivesszük a fagyasztóból, néhány percig hagyjuk, hogy kissé kiolvadjon. Az égetett tésztát habzsákba töltjük, pici halmokat nyomunk a sütőpapíros tepsire. A ropogós tésztából az égetett tészta halmokkal azonos méretű korongokat szúrunk ki, és a tészta halmok tetejére helyezzük. 200 fokon sütjük 15 percig, majd 170 fokon még 10 percig.

A sűrített tejet duplafalú edényben, mérsékelt tűzön addig kavarjuk, amíg karamellizálódik és kissé besűrűsödik. Hozzá kavarjuk a sót és hagyjuk kihűlni. A mascarponét elkavarjuk a vaníliás cukorral és a vanília kivonattal. Hozzá kavarjuk a tejszínt és kihabosítjuk. A kihűlt képviselőfánkok kalapját levágjuk. Mindenik fánk üregébe teszünk egy kevés karamellkrémet, majd vaníliás krémet. Ráhelyezzük a kalapokat, nyomunk egy kis krémet rá, majd eperrel díszítjük.

Tipp: Fontos, hogy a tojásokat egyenként- és mindig jól eldolgozva kavarjuk a krémhez, ettől lesz a tészta szellős, üreges a sütés során.

Fotók: Dimén-Varga Tünde, tétovaínyenc.ro gasztroblog

korábban írtuk

A gasztronómia művészet, a tálalás maga a kompozíció
A gasztronómia művészet, a tálalás maga a kompozíció

Több szakmában kipróbálta magát, mire elérkezett a gasztronómiához: ekkor tudatosította, hogy ebben a hivatásban tudja megmutatni valódi képzelőerejét, mindig új kihívásokkal tarkítani hétköznapjait. KicsiZsiga ételkölteményeit több gyergyószéki étterem kínálatában megtalálhatjuk, de nevével tulajdonképpen bárhol találkozhatunk, ahol a gasztronómia a főszereplő. A séfet báránypörkölt készítése közben faggattuk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. májusi lapszámában jelent meg.)