Mentés másként – avagy a maradékok új élete

Az évek során egyre fontosabbá vált számomra úgy vásárolni, főzni, hogy lehetőleg ne dobjunk ki maradékot. Az ételpazarlásnak hatalmas környezeti lábnyoma van világszerte, ezért nem csak a családi konyhák és költségvetések problémája ez. Tulajdonképpen gyermekeink, unokáink jövőjével játszunk, amikor ész nélkül vásárolunk- és dobunk ki ételeket. Pedig a megoldás nem olyan bonyolult, és anyagilag is jól járunk vele.

Nem az a típus vagyok, aki kisgyerekes anyaként megette a gyermekei tányérjáról a maradékot, és nem repesek az örömtől, ha harmadik nap is ugyanazt az ételt kell ennem. Tudom, tudom, - Taylor Swift után, szabadon - ez amolyan „champagne problem”, de én így vagyok vele. Az évek során azonban kialakítottam egy csomó szokást, ami segíti a pazarlás csökkentését. Egy hétre előre megtervezem a menüt. Ezt általában vasárnap teszem, belekalkulálva már a hétvégéről megmaradt ételeket. A tervezés nekem nagyon megkönnyíti a mindennapokat: hétköznaponként időm se lenne azon morfondírozni, mit is főzzek. De 

a tervezés lehetővé teszi, hogy változatosan-, szezonálisan főzzek. 

Ráadásul a lista megmarad. Ha nem lenne ötletem, visszanézhetem, mit főztem előző évben ilyentájt. De mi van, ha éppen mást kívántok? - kérdezte egyszer egy ismerősöm. Általában tervezés előtt megkérdezem a családot, mit ennének a közeljövőben. De ők ezen kívül is megjegyzik, hogy mit nem ettünk rég, és mire vágynak. Különben sem gondolom, hogy minden vágyunknak azonnal teljesülnie kellene. A tervezés a vásárlást is megkönnyíti. 

Eleve listával megyek bevásárolni, így csökkentem az impulzusvásárlás veszélyét. 

Nem vagyok rugalmatlan: ha a boltban meglátok valami frisset, vagy leárazott terméket, módosítok a heti menün. Főzéskor az elfogyasztandó mennyiséget is megtervezem, de sokszor nem lehet ezt pontosan kiszámítani. Közbejöhet egy nap, amikor később érünk haza, házon kívül eszünk, a munkahelyen ünneplünk. Ha a maradék bírja a fagyasztást, adagonként lefagyasztom. Jó lesz az egyetemistáinknak, vagy nekünk is, olyan napokon, amikor sűrű a programunk. 

Amit nem lehet fagyasztani, továbbadom. Nagyszülők, szomszédok, barátok, kollégák általában örülnek neki. 

Nem beszélve a rászoruló emberekről.

A lebomló hulladékot komposztnak gyűjtöm. Bár tömbházban lakunk, és amikor még megoldatlan volt a szerves szemét problémája, szerencsére akadt egy éppen építkező szomszéd, aki örült annak, hogy így hamarabb lesz értékes föld a kertjében. A kedvencem azonban az, amikor a maradék ételt új életre keltem: saláták, levesek, szendvicsek, rakott ételek, új desszertek kerülnek így az asztalra. Néha a maradékmentés annyira jól sikerül, hogy a család egyöntetűen kéri, hogy máskor direkt tervezzünk így!

A következő ételek maradékokból születtek. Nektek melyek a kedvenc maradékmentő receptjeitek?

Tejfölben sült-, juhtúrós töltött tojás

Hozzávalók: 8 keményre főtt tojás, 20 dkg juhtúró, 5 dkg vaj, só, bors, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 kötés újhagyma, olaj, 3 dl tejföl, 2 tojássárgája, 1 kis kötés kapor, szárított körömvirág/más ehető virágok (opcionális)

Tejfölben sült-, juhtúrós töltött tojás

Elkészítése: A tojásokat hosszában félbevágjuk. Sárgájukat a juhtúróval, a puha vajjal, 4 szál apróra vágott petrezselyemzölddel, valamint sóval, borssal elvegyítjük. Visszatöltjük a fehérjékbe. Az újhagymát felkarikázzuk, olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet, sózzuk, borsozzuk. Az újhagymás alapot egy tűzálló edénybe öntjük. Belerakjuk a töltött tojásokat. A tejfölt elkavarjuk a tojássárgájával, sóval, borssal, valamint az apróra vágott kaporral és a szárított körömvirággal. A tojásokra önjük, és 180 fokos sütőben-, kb. 15-20 perc alatt megsütjük. Friss petrezselyemzölddel, ehető virágokkal dekorálhatjuk.

Séfsaláta

Hozzávalók: 1 csirkemell, olaj, 2 tojás, 2 marék vegyes saláta, ½ kígyóuborka, 10 dkg sajt, 15 dkg sonka, 15 dkg koktélparadicsom, só, bors

Az öntethez: 5 evőkanál majonéz, 5 evőkanál tejföl, só, bors, 1 evőkanál mustár

Séfsaláta

Elkészítése: A csirkemellet sózzuk, borsozzuk, kevés olajon pirosra sütjük. A tojásokat keményre főzzük. A kihűlt csirkemellet, a tojást, a sajtot, az uborkát és a sonkát kockákra vágjuk. A koktélparadicsomot félbevágjuk. A majonézt elkavarjuk a tejföllel és a mustárral. Sóval, borssal ízesítjük. Kis tálkába rakjuk, egy nagyobb, lapos tányér közepébe helyezzük. Köré rakjuk a saláta hozzávalóit. Fogyasztás előtt kavarjuk el az öntettel.

Tojáskrémleves

Hozzávalók: 4 tojás, olaj, 2 sárgarépa, só, 1 l zöldség alaplé, 1 dl tejszín, 2 evőkanál étkezési keményítő, egy csipet sáfrány

A tálaláshoz: friss csírák, tökmagolaj

Tojáskrémleves

Elkészítése: A tojásokat keményre főzzük. A sárgarépát és a tojást is lereszeljük. Az olajban megdinszteljük a sárgarépát. Ha szép színt kapott, hozzáadjuk a tojást, felöntjük zöldség alaplével, sózzuk, sáfránnyal ízesítjük és megfőzzük. Krémesre turmixoljuk. A tejszínt elkavarjuk a keményítővel, hőkiegyenlítéssel a leveshez adjuk és felforraljuk. A levest tökmagolajjal és csírákkal tálaljuk.

Fotók: Dimén-Varga Tünde

korábban írtuk

Bármi is volt, ezentúl minden jobb lesz: másképp süt a nap – az asztalunkra is
Bármi is volt, ezentúl minden jobb lesz: másképp süt a nap – az asztalunkra is

Talán nincs olyan ember, aki a hosszú tél után ne várná a tavaszt. Legyünk bár télimádók, a szürkeség, a fény hiánya, a hideg általában felemészti belső tartalékainkat. Egy nap azonban észrevesszük, hogy másképp süt a nap. Olyan tavasziasan. Mindez arra sarkall, hogy többet legyünk a szabadban. A természet, a napfény, a madárcsicsergés és az ébredező természet megfigyelése pedig maga után vonja a jobb hangulatot. Tegyük hát töltőre a lelkünket! De hogyan?