A népzene mikrokozmoszában: Jagamas János hagyatéka Erdély „századosai”

Tudományos pályáján mindvégig Kodály intése vezényelte: a legragyogóbb elmélet kártyavárként omlik össze egyetlen új adat súlya alatt. Elméletek elavulnak, hibátlanul közölt anyag azonban soha. Több ezer népi dallamot gyűjtött össze, előtte hasonlót csak Bartók Béla, a folklórkutatás egyik legkiválóbb képviselője ért el. És Jagamas János népzenekutató, Erdély századosa.

Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány

Désen született 1913. június 8-án, a középiskolát a kolozsvári Római Katolikus Főgimnáziumban végezte 1931-ben, felsőfokú zenei tanulmányait a kolozsvári zenekonzervatóriumban kezdte (1936-1940), a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta (1941-1944), ott többek között Kodály Zoltán tanítványaként, és Kolozsváron fejezte be 1948-ban. Közben volt tanító a román lakosságú mezőségi Alőrön, ott gyűjtött először népdalt, majd lett belőle óvónőképzői zenetanár, magán-zenekonzervatóriumi igazgató, a Román Akadémia kolozsvári folklórintézetének tudományos főkutatója.

A kolozsvári Magyar Zenekonzervatórium 1949-es megszüntetése után a Gheorghe Dima Zenekonzervatórium adjunktusa, később docense.

Legsürgősebb feladatának azonban mindvégig a régebbi gyűjtések területi aránytalanságainak megszüntetését tartotta.

Legelső zenei élményét, mesélte, az orgonával való kora gyermekkori találkozás jelentette, amikor szülei először vitték el a templomba. Az orgona, a harangszó és a gregorián dallamok bűvkörükbe vonták. Tizenhat éves korában tette le végképp voksát a zene mellett, zongoraismereteit autodidakta módon igyekezett fejleszteni, Bach-invenciókat gyakorolt, de nagyon kedvelte az akkor divatos operanyitányok négykezes tételeit is. Zongoristának készült, egy nehéz lefolyású tífusz után azonban – a mulasztottakat pótolandó – a túlzott gyakorlástól súlyos ínhüvelygyulladást kapott, hosszú ideig nem zongorázhatott, ezt követően pedig elhatározta, hogy inkább a zeneszerzés szakra jelentkezik. Mégsem zeneszerzőként vált ismertté. A folklórintézet kolozsvári fiókjának 1949-es megalakulása után az intézmény munkatársa lett,

legfőbb gondjává pedig a lehető leggazdagabb gyűjtemény létrehozása vált, ez irányú elfoglaltsága, főiskolai tanári kötelezettségei pedig minden idejét lefoglalták.

Népzenei tevékenységét még Alőrön kezdte, ahol román népzenét gyűjtött, azzal a céllal, hogy kórusfeldolgozásokként énekeltesse a gyerekekkel. Vikár Béla, Seprődi János, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Domokos Pál Péter és mások erdélyi és moldvai terepmunkáját folytatva, fontos gyűjtéseket végzett a Fekete-Körös völgyében, Kalotaszegen, a Mezőségen, a Nagy-Szamos, a Felső-Maros mentén, az udvarhelyszéki, gyergyói és csíki székelyek, valamint a moldvai, gyimesi és barcasági csángók körében.

Mintegy 6000 népi dallam gyűjtőjeként, valamint dallamlejegyzéseinek tökélye révén a Bartók utáni délkelet-európai népzenekutatók kiválóságai közé emelkedett.

Zenetudományi tanulmányaiban a magyar népzenekutatás történetét ismertette, kiegészítette a Bartók által leírt dialektusokat, gyarapította a népzene régi és új stílusáról szóló ismereteinket; a jelen és a közeljövő kutatási folyamatait is vázolta.

Gyűjtéseinek nagy részét a kolozsvári folklórintézet őrzi, értékéről többek között az 1954-ben kiadott Moldvai csángó népdalok és népballadák, valamint az 1974-es Romániai magyar népdalok című kötet 350 dallamot tartalmazó anyaga tanúskodik, és még inkább az 1984-ben a Kriterion Könyvkiadónál megjelent, öt tanulmányt tartalmazó, A népzene mikrokozmoszában című kötete, amely a folklorisztika tudományának megkerülhetetlen alapművévé vált. Pedagógiai életműve is jelentős: közvetve vagy közvetlenül

tanítványa volt több romániai magyar népzenekutató, többek között Almási István, Demény Piroska, Kallós Zoltán, Pávai István, Szenik Ilona, de e szűkebb körön kívüli számos muzsikus is mestereként hivatkozik rá.

Tagja volt a Román Zeneszerzők Szövetségének, tiszteletbeli tagja a Magyar Néprajzi Társaságnak, tiszteletbeli elnöke a Romániai Magyar Zenetársaságnak, a legjelentősebb megbecsülést azonban 1993-ban kapta, amikor Széchenyi-díjjal tüntették ki a romániai magyar népzenekutatás terén több évtizeden át kifejtett kimagasló munkájáért. Jagamas János 1997. szeptember 15-én hunyt el, síremléke a szamosújvári örmény katolikus temetőben található.

Túl Trianon századik évfordulóján, kalandos utazásra hívjuk a Nőileg olvasóit. Az országomlást követő, kezdeti bénultság után az élni és túlélni akaró erdélyi magyarság az itthon maradt nagyjai révén szinte páratlan bravúrt hajtott végre. Minden erőszaknak ellenállva, nem olvadt be a román tengerbe, sőt, a magyar kultúra és értékteremtés új dimenzióit nyitotta meg: az „erdélyi” irodalmat, zenét, építészetet, színházat, tudományt, sportot. Sorozatunkban az elmúlt száz esztendő hazai óriásait igyekszünk számba venni. A teljesség igénye nélkül, szubjektív megközelítésben.

korábban írtuk

Gáspár Kata Ágnes: Az ember nem lehet mindennel szemben engedékeny
Gáspár Kata Ágnes: Az ember nem lehet mindennel szemben engedékeny

Idegenben, még ha az „csak” az édesanyánk, Budapest, keresi az ember a földit, szemmel, füllel, szívvel. Lehet-e az embernek két hazája? Mekkora dolog, ha a diák megtanulja hallani a csöndet? Erről is beszélgettünk Gáspár Kata Ágnes zongoratanárnővel.