Csiby Beáta: Az öltözködés önkifejezés
Csiby Beáta textiltervezőként sokak kedvence: most saját ruhatárát mutatja meg, amelyben az egyszerűség és a stílus sajátos elegyét formálta saját előnyére.
Csiby Beáta textiltervezőként sokak kedvence: most saját ruhatárát mutatja meg, amelyben az egyszerűség és a stílus sajátos elegyét formálta saját előnyére.
Gyakran láthatunk olyan videókat, amelyekben azt mutatják be, hogy a pár száz dolláros ruháknak vannak pár tíz dolláros párjaik, amelyekben pont úgy néz ki az ember, mint a luxusmárkák termékeiben. Mégsem ritka az, hogy a drágábbat vásároljuk. Vagy legalábbis arra vágynánk. De miért is?
Zsigmond Adél csíkszeredai divattervező vérében hordozza a képzőművészet iránti szeretetet, s bár a zene világa is beszippantotta egy kis időre, a vizuális művészetekben találta meg leginkább önmagát. Szereti József Attilát, ruhakölteményeit pedig főként személyes élményeire alapozza. A slow fashion székelyföldi képviselője arra törekszik, hogy minden kollekciója egyben védjegye is legyen. Újabban pedig az első Transylvanian Design Week szervezője és zsűritagja is.
A vegán életmód sokkal több annál, mintsem valaki nem eszik tojást, halat, mézet és persze, húst. A veganizmus életfilozófia: az állatvédelem egyik formája, amely elutasítja az állatoknak bárminemű árucikként való felhasználását. A vegán nem hord bőr ruhát, nem jár cirkuszba, és közülük sokan úgy gondolják: életmódjuk a Földet is védi azáltal, hogy bolygónk erőforrásait a lehető legészszerűbben használják fel. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. novemberi lapszámában jelent meg.)
Vállaljuk, a nyolcvanas-kilencvenes évek divatjának reneszánsza több olyan trendet is visszahozott, amelyeknek jobb lett volna végleg feledésbe merülni. De igyekszünk rugalmasnak lenni: lássuk, mit kezdhetünk a biciklis nadrággal, melltartó-felsővel vagy a pufi lábbelivel? (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. júliusi lapszámában jelent meg.)
Egyre elterjedtebb mifelénk is a vegetáriánus és vegán életmód, azonban sokan vagyunk, akik nem tudunk lemondani a húsfogyasztásról. Áthidaló megoldásként született meg a flexitáriánus étrend, amely nem zárja ki az állati fehérjéket, viszont arra ösztönzi a követőit, hogy a lehető legtöbb zöldséget fogyasszák. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. júliusi lapszámában jelent meg.)
„Az ékszerek nem azért vannak, hogy gazdaggá tegyenek egy nőt, hanem azért, hogy ékesítsék…” Coco Chanel mondatával Sebestyén Tímea fiatal ékszerkészítő is egyet tud érteni, mert szerinte is az ékszer külsőleg vagy épp lelkileg öltözteti a nőket. Tímea egy londoni ékszerműhelyt hagyott hátra, és költözött haza párjával Marosvásárhelyre, hogy itthon folytassa álmát. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. májusi lapszámában jelent meg.)
A fehér lábbeli trükkös: a sport- vagy menyasszonyi cipőt leszámítva fehéret rendkívül nehéz viselni. Egyébként eszünkbe sem jutna fehér cipőt vásárolni, ha az a fránya trend be nem fészkelte volna magát a kifutókra, olyannyira, hogy az idei tavaszi-nyári már a harmadik szezon, hogy ilyet látni a divatboltokban. A feladat nem lehetetlen, bemelegítőként próbálkozzunk egy pár fehér csukával, majd jöhet a haladó szint. Hogyan? (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. áprilisi lapszámában jelent meg.)
Ami a szívében, az a ruháján: rendkívül színes, semmihez nem fogható, eredetiségében utánozhatatlan – talán így jellemezhető a legjobban a sepsiszentgyörgyi Kovács Helén-Abigél öltözködési stílusa. Régóta ismerem, így feltűnt, hogy pár éve teljesen stílust váltott: a csinos szettjeit kényelmesebb, egyedibb darabokra cserélte. Azok a ruhái, amelyeket most megmutat nekünk, mind saját elképzelése szerint készültek, maga álmodta meg, rajzolta meg és szabta át őket. (Cikkünk a Nőileg magazin 2021. februári la
Hiánypótló céllal jött létre a fiatal erdélyi divattervezőket, képzőművészeket tömörítő ArtWise, hogy szakmai segítséget nyújtson, és főként közösséget teremtsen számukra. A Kolozsváron alakult nonprofit szervezet egész Erdélyt behálózná. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. decemberi lapszámában jelent meg.)
Mindent megtervez, még a váratlanra is forgatókönyve van, legalább kettő. Az ideális alany, mondhatom, türelmes, humoros, szolgálatkész, mindezek tetejébe barát, ami azt jelenti, seperc alatt azonos hullámhosszra kerülünk legyen szó öltözködésről, zenéről, irodalomról, politikáról. Vele júliusi Gardróbunk fotózása kultúrtörténeti előadássorozat, élmény, nemcsak munka. Elképesztő memóriája van. Ő nekünk Kutya, Zoli, másoknak Katona Zoltán. (Cikkünk a Nőileg magazin 2020. júliusi számában jelent meg.)
A régi szoknyadíszből öv lesz, a köténykéből kabát, az autentikus népviseletek darabjai új életet nyernek Németh Hajnal Aurora ruhakölteményeiben, s a világ számos színpadán viszik hírét a magyar népi kultúrának és hímzésvilágnak. Erdélyben gyűjt inspirációt és alapanyagokat, ugyanakkor nem sokkal ezelőtt Sepsiszentgyörgyön tartott Mesés Divatbemutatót, amely nem csak nevében volt mesésen kitalálva. (Cikkünk a 2020-as Nőileg magazin júniusi számában jelent meg.)
Szerencsénkre ma már számtalan kence áll a rendelkezésünkre, így akár otthoni kezeléssel is eltüntethetjük a pigmentfoltokat. De előbb fontos tisztázni: mi is az a napfolt? (Cikkünk a 2020-as Nőileg magazin májusi számában jelent meg.)
A sokféle fel- és kipróbált stílus után ma már a francia nők kifinomultsága inspirálja a Ambrus Laura öltözködését. Az ETV műsorvezetője bár a tévéfelvételekre nem saját gardróbjából válogat, a kínálatból megpróbálja mindig kiválasztani a hozzá leginkább illő darabokat. A feltűnő fülcsik azonban saját darabok, és mind erdélyi művészek munkái. (Cikkünk a 2020-as Nőileg magazin áprilisi számában jelent meg.)
Mindannyiunk életében vannak olyan időszakok, amikor a ruhatárunkat is kénytelenek vagyunk átértékelni, Mara Gyöngyvér egyetemi oktatónak most köszöntött be az életébe egy ilyen időszak, felismerte, hogy szüksége van a megújulásra. A korábban laza, sportosan elegáns ruhatárában mára a hivatalos és klasszikusan elegáns darabok dominálnak. (Cikkünk a 2020-as Nőileg magazin márciusi számában jelent meg.)
Nagyvárosi nő kisvárosban. Finom, modern, elegáns jelenség. Ez jár a fejemben, miközben figyelem Venczel Katit, ahogy a találkozónkra érkezik. És bevallom, nőként is vállalom, nem tudok nem arra gondolni, hogy vajon milyen alsóneműcsoda lehet a visszafogottan divatos öltözéke alatt…
A gomba az az alapanyagunk, ami nem növény, de nem is állat, így tartjuk. Éppen ennek köszönhetően körültekintően és némi szaktudással felvértezve szedjünk gombát. A legjobb, ha szakértő gombászoktól vásároljuk.
Nem jellemző, hogy mi, nők ne akarnánk új ruhadarabokat beszerezni... Magyari Tekla kolléganőnk természetes, sallang- és megfelelésmentes hozzállása az öltözködéshez felér egy motivációs előadással: az vagy, aki vagy, és közel sem a ruhád vagy.
Volt idő, amikor messzire kellett menni egy kis hóért, jégért, a fagylaltfogyasztás csakis a kiváltságosaknak adatott meg. Manapság az átlagember is sok tekintetben jobban él, fagylaltfogyasztás szempontjából mindenképp.
Évek óta mondjuk és mutatjuk, hogy mennyi szépség és izgalmas látnivaló lelhető fel az országhatárokon belül (is). Ezúttal Bukovinára irányítjuk a fókuszt, erre a történelmi régióra, amely világörökségi helyszínek mellett még számtalan ínyencséget kínál.
Nem emlékszem, hogy gyermekkoromban ettünk volna lecsót. Maga a kifejezés sem volt használatban felsőháromszéki családunkban. A lecsó magyarországi étel volt számomra, ott is ettem először, kamaszkoromban.
Csupán tizenöt percnyi autóútra Kolozsvár nyüzsgő belvárosától, Györgyfalva egyik legmagasabb dombján, közel az erdőhöz található Haáz Bence, a Transilvania Filharmónia oboaművészének napfényes vályogháza.